Šumava vyjde vstříc turistům, otevře nové stezky

Plzeň - Šumavu a Bavorský les čekají velké změny. Oba parky chtějí vytvořit v nejcennější hraniční oblasti společné chráněné území o rozloze téměř 13 ti tisíc hektarů. Takzvané jádrové území má mít jednotnou ochranu přírody. Zároveň nový režim umožňuje otevření nových cest pro turisty v místech, kam doteď nesměli.

Má to být území rašelinišť, lesů, zvířat i lidí a právě člověk je ten o koho tu hlavně běží. Šumavské vesnice léta bojují za rozvoj turistiky a přístup do nejkrásnějších a nejcennějších zón. Park je před lidmi naopak úzkostlivě chránil. Teď se situace mění. V jádrovém území by měly vzniknout první 3 nové stezky a lidé se dostanou například na dosud uzavřený přechod Modrý sloup. „Tato věc je průlomová a myslím, že je to dobře,“ vítá projekt starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.  
 
Oba ředitelé parků budou ale muset ještě jednat se svými regiony. Pokud chtějí některé části chráněného území otevřít, musí kvůli Natuře 2000 jiná místa uzavřít. „My nemáme na české straně co uzavírat, protože jen málo cest nám vede tím územím. Takže je to spíš na bedrech bavorských partnerů,“ prezentuje český postoj ředitel Národního parku Šumava František Krejčí. „Je to otázka společného vkladu do společné věci. Nepochybuji o tom, že to lidé pochopí,“ je přesvědčen ředitel Národního parku Bavorský les Friedrich Sinner.   
 
Starosty plán otevření tří nových stezek do atraktivních nepřístupných částí těší, ale spokojeni nejsou. Chtějí přímo v nejcennější části Modravska víc než jen tři prostupové body do Bavorska. „Budeme usilovat o minimálně dva vstupy v této nové jádrové zóně,“ zdůrazňuje předseda Svazu obcí Národního parku Šumava František Nykles. „Odborníci doporučili, abychom do tohoto nového projektu zahrnuli pouze tři nové stezky,“ hájí zájmy Národního parku Šumava František Krejčí.
 
Nové stezky mají být sezónní, otevřené od 15. července do 30. října.