Na Ostravsku a Karvinsku se zhoršil stav ovzduší

Ostrava - Na Ostravsku a Karvinsku se v současné době zhoršil stav ovzduší. Koncentrace polétavého prachu překračuje stanovený limit a současný stav může lidem způsobit zejména dýchací potíže. Denní limit pro polétavý prach je 50 mikrogramů na metr krychlový, na Ostravsku a Karvinsku přitom tyto hodnoty nyní dosahují v průměru dvojnásobku. Nejhorší situace je v Bohumíně na Karvinsku, kde bylo naměřeno 120 mikrogramů na metr krychlový.  

S ohledem na předpovědi meteorologů budou špatné rozptylové podmínky na Ostravsku a Karvinsku přetrvávat až do konce týdne. „Zejména starší lidé a malé děti by měli v těchto oblastech omezit pobyt venku. Není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzivně,“  varuje mluvčí krajského úřadu Barbara Odstrčilíková. Odstrčilíková.

Dodala, že zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně cévních chorob. Snižují rovněž odolnost organismu, který pak snadněji podlehne virovým či bakteriálním infekcím. Zlepšení situace lze očekávat v průběhu víkendu.