Plzeň chce přejmenovat Berounku zpět na Mži

Plzeň - Západočeská metropole bojuje o navrácení historického názvu řece Mži, které část toku postupně vzala Berounka. Například obec Planá se původně jmenovala Planá nade Mží, když se ale Mže přejmenovala na Berounku, byl název vesnice zavádějící. Plzeňský magistrát od jeho záměru neodradilo ani to, že většina oslovených obcí na toku dnešní Berounky s navrácením původního názvu řeky nesouhlasí.

Berounka teď oficiálně vzniká soutokem Mže a Radbuzy v centru Plzně. Původně to tak ale nebylo. Název Berounka se objevil až v 17. století, zřejmě vinou administrativní chyby, když se zjišťovalo vlastnictví toku, jak upřesnila náměstkyně plzeňského primátora Marcela Krejsová (ODS).

Magistrát oslovil obce, které na Berounce za Plzní leží. S přejmenováním nesouhlasí 14 z nich, pro byly jen 4. Starosta obce Hromnice-Planá Václav Duchek připustil, že lidé už jsou na název Berounka zvyklí. Důvod ho měnit nevidí ani plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS).

Přejmenování řeky by navíc podle některých odhadů přišlo na desítky milionů korun. Musely by se změnit mapy a značení, přepracovat evidence, přepočítat plochy povodí a podobně.