V Sušici mají hřiště pro seniory

Plzeň - V Sušici mají patrně jako první v republice hřiště pro seniory. Zdejší radnice investovala letos díky evropským dotacím rekordní částku do modernizace a stavby nových sportovišť. A právě vedle těch klasických pro děti nezapomněla ani na nejstarší lidi ve městě. Již na první pohled to není obyčejné hřiště a také neslouží ke hraní. Senioři ho využívají především k aktivnímu procvičování těla, zvyšování pohyblivosti končetin a celkovému upevňování zdraví.        

Chodítko s překážkovou dráhou, speciální motoped, stěna na protažení zad, válečky pro lepší koordinaci a uvolnění svalstva nebo prstový trenažér. To všechno lze nalézt pouze na jediném hřišti v Česku. Nalézá se v Sušici a má tamní seniory především motivovat k pohybu na čerstvém vzduchu. „Je dobré, když se pamatuje i na lidi, kteří mají svůj produktivní věk již za sebou a mohou se tady odreagovat,“ chválí nápad bývalý ředitel Penzionu pro důchodce Vladimír Černý. „Nám se to tady líbí, je to pěkné,“ říká jedna ze seniorek. „Měla jsem zlomenou nohu v krčku a stehenní kost, takže mi ten pohyb dělal dobře,“ dodává druhá. „Žebříček slouží k procvičování prstů, není určen pouze pro seniory. Doporučila bych ho i lidem po zlomenině ruky,“ dodává ředitelka Domova důchodců Sušice Zlatuše Gersdorfová.  

Venkovní prostor přímo navazuje na terasy zdejšího domova důchodců. Hřiště můžou ale využívat senioři z celého města. „Vedle máme základní školu, dětské hřiště a tady hřiště pro seniory. Hřiště nejsou vzájemně oddělena, což je výhodou,“ uvádí starosta Sušice Petr Mottl. „Naši senioři sem chodí často a chodí sem rádi,“ uzavírá ředitelka Gersdorfová.  

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Kromě hřiště pro seniory letos sušická radnice postavila nebo zmodernizovala ještě další čtyři sportoviště pro děti. Vybudování a modernizace hřišť stála sušickou radnici 5,5 milionu korun. Devadesát procent nákladů pokryly dotace z EU.

/*json*/{"map":{"lat":49.234576,"lng":13.521539,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.234576,"lng":13.521539,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/