Sklárna Heřmanova Huť bude propouštět

Heřmanova Huť - Nezáviděníhodnou situaci řeší zaměstnanci Sklárny Heřmanova Huť na severním Plzeňsku. Většina z nich přijde kvůli krizi na konci června o práci. Firma je bez zakázek, a tak propustí většinu z 84 lidí. 30. června pece vyhasnou. Jestli natrvalo, nebo se do skláren vrátí život, zatím nikdo neví. Mezi lidmi se navíc povídá, že jim sklárna nemá z čeho vyplatit odstupné.

Ředitel a předseda představenstva Sklárny Heřmanova Huť Roman Lauterkranc se nechal slyšet, že taková situace nebyla v Evropě 70 let. Podle ředitele by ale mohla sklárna znovu vyrábět už v prosinci. Jde jen o to, aby zaměstnanci nechtěli odstupné, na které mají nárok. Pokud jim ho bude muset podnik vyplatit, znamená to definitivní likvidaci.

Vedení skláren proto přišlo s nezvyklým návrhem - pokud zaměstnanci nebudou chtít odstupné, podepíší dodatek k pracovní smlouvě a na konci roku mohou nastoupit zpátky. Skláři ale protestovali. Předseda odborů Jiří Strnad takový návrh vnímá jako vydírání. Ředitel však namítá, že jen hledá řešení.

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Přišel proto s novým návrhem. Když se podnik nepodaří znovu rozjet, vyplatí lidem odstupné 7. prosince. Říká, že je to kompromis pro všechny. Ať bude rozhodnutí zaměstnanců skláren jakékoliv, v červenci rozšíří řady nezaměstnaných. V letošním roce půjde o vůbec největší hromadné propouštění na severu Plzeňska. Aktuálně je tu bez práce více než 2 800 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":49.7750564512,"lng":13.2275390625,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.713269634076,"lng":13.088493347168,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/