V chebském pohraničí by mohla vzniknout česko-německá klinika

Cheb - Na česko-německé hranici mezi Chebem a bavorským městečkem Waldsassen by mohla vzniknout společná klinika, zaměřená na neodkladnou péči. O plánu zatím jedná Karlovarský kraj se zástupci kliniky Horní Falc ve Weidenu. Chebská radnice chce tímto projektem reagovat na nedostatek kapacit pro léčbu neurologických onemocnění a úrazů. Zda budou k akutním případům v západních Čechách vyjíždět němečtí lékaři, se definitivně rozhodne v září. Na vznik zařízení by svými penězi mohla přispět také Evropská unie.

Když byla před časem reorganizována nemocnice v Chebu, byla zdejší regionální jednotka pro mozkové příhody přemístěna do Sokolova, který je vzdálený třicet kilometrů. V tomto příhraničním regionu je však dojezdová vzdálenost na hraně a zejména u případů mozkových příhod se počítá každá minuta. Vedení nemocnice proto hledalo nějaké řešení a spolupráce se západními sousedy se téměř nabízela. Cheb a Waldsassen jsou totiž od sebe vzdáleny jen šest kilometrů.

Při budování společné kliniky se německá strana a chebská radnice inspirovaly v zařízeních Euro-Med, jež fungují na rakousko-italských hranicích a vznikají z dotací EU. „Na jedné straně by bylo české zastoupení a na druhé straně by bylo bavorské zastoupení,“ upřesňuje chebský místostarosta Michal Pospíšil. Podle něj se také nyní jedná, jaká společnost by případné fungování zajišťovala.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Konkrétní forma spolupráce byla dohodnuta na pondělním setkání v německém Weidenu. Zřídit by se měla tzv. iktová jednotka, která má sloužit pacientům po mozkových příhodách. Němci a Češi by se také měli dělit o záchrannou službu, včetně letecké.

Opoziční radní proti projektu protestují a označují ho jako sci-fi. „Ve chvíli, kdy my máme co dělat s udržením tří nemocnic, si neumím představit, že bychom budovali další, která by byla v konkurenčním prostředí pro naše tři nemocnice,“ tvrdí Berenika Podzemská, krajská radní za stranu Doktoři.

O dalším směřování zdravotnické péče v Karlovarském kraji, tedy i osudu společného plánu, rozhodne jednání zastupitelstva, které proběhne v září. V každém případě by chebská nemocnice měla být zachována, jen jde o to, v jakém rozsahu. Kraj slíbil, že do její modernizace investuje 400 milionů korun a zastupitelé města Chebu počítají, že část těchto peněz by se mohlo věnovat právě česko-německé klinice.

Chebská nemocnice
Chebská nemocnice
Více fotek
  • Chebská nemocnice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/832/83175.jpg
  • Záchranář nakládá pacienta autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/955/95402.jpg