Smraďoch – ráj bahenních sopek

Mariánskolázeňsko – Nad Mariánskými Lázněmi je přírodní rezervace, které se říká Smraďoch. Už několikrát tam filmoví režiséři natáčeli scény s rusalkami. Je to totiž místo, které někdy kypí životem a někdy umí být velmi ponuré. Když je mokro, tak tu všechno kolem probublává. Když je sucho, tak to někdy až syčí. Smraďoch je jedno z nejrozsáhlejších mofetových polí v Česku.

Z mofet, nebo takzvaných bahenních sopek, vyvěrá z hlubin země na povrch hlavně kysličník uhličitý. Vedoucí CHKO Slavkovský les Jan Schlossar informoval, že tento jev úzce souvisí s postvulkanickou činností. Souvisí prý také s tvorbou minerálních pramenů.

Silnější vývěry plynů v lokalitě má na svědomí lázeňství. Těžila se tady rašelina, kterou v Mariánských Lázních používali na proslulé slatinné zábaly. Ředitel Městského muzea v M. Lázních Jaromír Bartoš sdělil, že až do 70. let minulého století se ložisko rašeliny na Smraďochu těžilo.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Vedle kysličníku uhličitého na místě uniká také malé množství sirovodíku – podle jeho typického zápachu je lokalita pojmenovaná. Unikání plynů je pro některé drobné živočichy v okolí mofet osudové. Jan Schlossar vysvětluje, že oxis uhličitý je těžší než vzduch a mofetu tedy vyplňuje. Pokud nějaký hmyz nebo drobný živočich zůstane v mofetové prohlubenině delší dobu, uhyne.

Jako by tady živočišné, ale i rostlinné druhy musely podstupovat každodenní zápas o přežití. Mezi rašeliništními rostlinami dominují v tomto duchu vzácné masožravky tučnice obecná a rosnatka okrouhlolistá, predátoři hmyzu. Do lokality se dobře upravenou cestou dostanou také vozíčkáři nebo maminky s kočárky.

/*json*/{"map":{"lat":50.013916764,"lng":12.7001953125,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":50.010827988581,"lng":12.721481323242,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Smraďoch – ráj bahenních sopek
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24