V Havířově hořela rozvodna, tisíce lidí zůstaly bez proudu

Havířov - Požár rozvodny vysokého napětí v Havířově způsobil odpoledne rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který postihl skoro 30 tisíc lidí. Oheň už hasiči zlikvidovali, bez proudu ale zůstali obyvatelé centra a také sídliště Šumbark. Kolem 19:00 se podařilo energetikům část dodávek obnovit a předpokládají, že v centru města by mohli kompletně obnovit dodávky po 20:00. Většina zákazníků by měla být znovu připojena do 22:00 hodin.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster uvedl, že požár vypukl po 16:30. „V současné době na místě zůstala jedna jednotka, která pomáhá energetikům s obnovou dodávek,“ uvedl mluvčí v 19:00. U požáru, který se obešel bez zranění, zasahovaly jednotky z Havířova a Karviné.

Mluvčí skupiny ČEZ pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová večer potvrdila, že se jejich pracovníci snaží dodávku obnovit nejprve do centra města. „Mohla by být obnovena zhruba po 20:00. Už se nám podařilo obnovit některé dodávky v centru i na Šumbarku, ale jde spíše o jednotky,“ uvedla Lutišanová. Kdy bude mít elektrickou energii sídliště Šumbark, nebyla schopna odhadnout. Požár prý totiž silně poškodil kabely.

Video Reportáž Marty Pilařové
video

Reportáž Marty Pilařové

Reportérka ČT Marta Pilařová uvedla, že v postižených oblastech fungují supermarkety, které mají náhradní zdroje elektřiny. Lidé tak nakupují svíčky ve velkém. Havířovská nemocnice se bez proudu ocitla jen na chvíli, i tato budova má ale náhradní generátor, takže výpadek proudu větší problémy nezpůsobil.