Chotíkovská spalovna má zvýšit kapacitu, odpůrci se bouří

Chotíkov (Plzeňsko) - Odpůrci připravované spalovny odpadu v Chotíkově u Plzně protestují proti vstupu Plzeňského kraje do tohoto kontroverzního projektu. Vadí jim, že se do chotíkovské spalovny má dovážet odpad i ze vzdálených míst kraje, což podle jejich mínění přinese větší znečištění ovzduší i nárůst dopravy. Obyvatelé Chotíkova stavbu spalovny komunálního odpadu podpořili již dříve v referendu jen těsnou většinou - dvaapadesáti procenty hlasů.

Odpůrce nyní zaskočilo nečekané angažmá krajského úřadu v projektu, městská spalovna se podle nich rázem změní na krajskou, což znamená zvýšení kapacity. „Lidé se v referendu vyjadřovali k městské spalovně s kapacitou 60 tisíc tun odpadu, momentálně se hovoří o více než 100 tisíci tunách odpadu ročně,“ řekla pro ČT Kateřina Moučková z občanského sdružení Chotíkov. V důsledku se tedy podle ní bude odpad svážet z celého Plzeňského kraje oproti původnímu slibu vozit ho pouze z Plzně a blízkého okolí.

Výroky o dopadech spalovny:

Markéta Balcarová (Plzeňané proti spalovně Chotíkov): „Plzeň je skutečně na špičce ve výskytu nádorových onemocnění v celé republice, myslíme si, že je to pro Plzeň katastrofální záležitost.“

Tomáš Drápela (generální ředitel Plzeňské teplárenské): „Emisní limity dnes jsou zhruba desetkrát přísnější, než mají standardní elektrárny, není třeba se toho obávat.“

Ema Rousová (Plzeňané proti spalovně Chotíkov): „Odborníci nám tvrdí, že zplodiny z toho samozřejmě jsou.“

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Radní pro životní prostředí Plzeňského kraje Petr Smutný ale považuje zvýšení kapacity za rozumné řešení. „Výhřevnost směsného komunálního odpadu je srovnatelná s výhřevností hnědého uhlí, takže je asi hloupost odpad zahrabávat,“ tvrdí Smutný. Navíc dodává, že už v referendu se hovořilo o stotisícové kapacitě. Podle zastánců je spalovna nejekonomičtější, protože ušetří za stále dražší skládkování a odpad vyrobí teplo i elektřinu.

Odpad
Odpad