Celníci zabavili nebezpečné plagiáty řetězových pil

Cheb - V Chebu zabavili celníci zásilku řetězových pil z Číny. Provedením a hlavně barevnou kombinací napodobují Číňani výrobky značkového nářadí značky Stihl. Firma Andreas Stihl se chce za pokus o zneužití své ochranné známky soudit. Plagiáty však mohou ohrozit zdraví samotných uživatelů, kteří mnohdy ani nevědí, že koupili pouhou napodobeninu renomované značky.

Zabavené motorové pily byly dodány ve dvou provedeních, s kratší a delší lištou. Vytížily celý kamion. „Pily byly dovezeny z Číny v kontejnerové zásilce a příjemcem měla být firma se sídlem v Praze,“ informuje mluvčí celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová.

Podle celníků se na českém území neobjevily čínské pily poprvé. „Podle našich informací šlo o místa v rámci celého Česka, zejména šlo o Krnov a České Budějovice. Aktéři prodeje byli zejména cizinci,“ vysvětluje ředitel celního úřadu v Chebu Roman Šťovíček.  

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Český zástupce firmy Stihl upozorňuje na velká bezpečnostní rizika pro toho, kdo by si chtěl napodobeninu koupit. „Někteří zákazníci do poslední chvíle netušili, že koupili plagiát. Jezdí k nám do firmy a stěžují si, že koupili nekvalitní výrobek. U jednoho zákazníka došlo k destrukci motoru pily a ten ho zranil na noze,“ říká hlavní technik firmy Andrea Stihl v ČR Miroslav Kosička.      

Celníci spočítali škodu, kterou značkový výrobce může uplatnit u soudu. Dostali se na dvacet devět milionů korun. Tolik by firma Andreas Stihl získala prodejem stejného množství pil, jaké leží v chebském celním skladu. Ovšem originálů.