Poslední žijící účastník židovského transportu navštívil Ostravu

Ostrava - Ostravu navštívil polský rodák Otto Windholz-Winecki. Jako poslední žijící účastník prvního židovského transportu přijel s manželkou zavzpomínat na místa, kde vyrůstal. Maminka a prarodiče Otto Wineckého pocházeli právě z Ostravy. V Ostravě žilo před druhou světovou válkou přes šest tisíc židů a bylo zde sedm synagog. Dnes už nestojí ani jedna a v rámci celé židovské obce je registrováno pouhých 120 členů.

Ostrava má ve své historii navždy zapsáno nelichotivé prvenství. Před více než 70 lety z ní odjel vůbec první židovský transport v Evropě. Téměř pět tisíc lidí z Moravské Ostravy, Katovic a Vídně nacisté postupně deportovali do polského Niska nad Sanem. „Nás odvezli z Ustroně, bylo nás 17 židů. Tam nás připojili do transportu, který přijel z Ostravy,“ vzpomíná účastník transportu Otto Windholz-Winecki.

„Ostravu tam dali patrně proto, že ostravská obec byla hrozně bohatá. Donutili židovské obce, aby zaplatily nejenom stavební materiál, ale i stráže SS,“ řekl historik Mečislav Borák. Polské Nisko nad Sanem mělo být prvním německým experimentem s deportací do pracovních a následně likvidačních táborů. Většina židů odtud po pár dnech prchala do tehdejšího Sovětského svazu. Tam na ně čekala další deportace. Tentokrát na Sibiř do gulagů.

„Cestovali jsme 23 dní, přes Taigu nebyla tehdy žádná cesta,“ vybavuje si Otto Windholz-Winecki. Ani v gulagu ovšem cesta Otto Wineckého neskončila. Přes polskou armádu, bitvu u Smolensku a práci v Praze se nakonec dostal do Austrálie, kam emigroval v roce 1968. Do Ostravy jezdí vzpomínat na svou rodinu.

„Moje maminka se narodila v Michálkovicích. Ostrava, ta pro mě byla jako New York,“ říká Otto Windholz–Winecki. „Hitler a nacisté chtěli vyhubit národ, to byl jejich program. Aby se tento program nemohl opakovat, je to důležité připomínat,“ dodal při vzpomínkovém setkání člen ostravské židovské obce Josef Salomonovič.

Kniha o deportaci židů do koncentračních táborů
Kniha o deportaci židů do koncentračních táborů
Více fotek
  • Kniha o deportaci židů do koncentračních táborů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1796/179581.jpg
  • Vězni v koncentračním táboře autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1796/179583.jpg
  • Pamětní deska autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1796/179585.jpg