Emmerovou střídá v křesle plzeňského hejtmana Milan Chovanec

Plzeň - Novým hejtmanem Plzeňského kraje by se měl stát 9. září Milan Chovanec, místopředseda krajské ČSSD a současný první a ekonomický náměstek hejtmanky Milady Emmerové (ČSSD). Ta už dříve oznámila rezignaci, protože se chce plně věnovat práci poslankyně ve sněmovně. O novém hejtmanovi rozhodnou krajští zastupitelé na svém jednání 9. září, Chovanec je zřejmě jediným kandidátem.

Nejprve by měla Emmerová rezignovat a ihned poté předloží ČSSD návrh na volbu Chovance, který se okamžitě ujme svých povinností. ČSSD, která má v Plzeňském kraji 19 zastupitelů, předpokládá, že čtyři hlasy do potřebné nadpoloviční většiny získá od KSČM (devět křesel). „A domnívám se, že by ho mohli podpořit také zastupitelé ODS (14 křesel), protože Chovanec je opravdu důstojným nástupcem Milady Emmerové,“ dodal předseda krajského výkonného výboru ČSSD Václav Votava. Podle zákona musí být pro volbu hejtmana i nového krajského radního nadpoloviční většina všech zastupitelů, jichž je celkem 45.

Krajská ČSSD už v usnesení navrhla poslaneckému klubu zastupitelstva Chovance jako jediného kandidáta. „Z naší strany jiný nebude. Ani v rámci vnitrostranického projednávání nezazněl jiný návrh,“ dodal. Tuto sobotu Chovance bude oficiálně nominovat na hejtmana klub zastupitelů. Posvětit by to měl ještě krajský výkonný výbor ČSSD, který se jako nejvyšší orgán mezi konferencemi sejde 6. září. Votava, který je také krajským zastupitelem, předpokládá, že Chovance potvrdí. Podle něj protikandidát na hejtmana, například z klubu ODS, nevznikne.

Čtyřicetiletý Chovanec, který se dlouhodobě pohybuje ve vedoucích funkcích plzeňské i krajské ČSSD, je nyní prvním místopředsedou, a tedy statutárním zástupcem předsedy krajského výkonného výboru ČSSD. „Je zárukou velmi dobrého odborného vedení kraje z hlediska ekonomiky a jeho kontinuita je jak odborná, tak politická. Je to člověk, který má s s ekonomikou dlouholeté zkušenosti,“ dodal Votava.