Elitní houslařské škole chybí studenti. Nedostali víza

Cheb – Prvního vyučovacího dne na Houslařské škole v Chebu se zúčastnila pouze polovina studentů přijatých do prvního ročníku. Osm z šestnácti žáků prvního ročníku čtyřletého studia jsou cizinci. Šest z nich nedostalo vízum. Chebská škola navazuje na tradici mistrů houslařů z Lubů. O studium na škole každý rok usilují žáci z celého světa.

Do dílny a učeben nastoupilo zatím osm Čechů a dva Rusové. Dva žáci z Ruské federace na vyjádření českých úřadů ještě čekají doma. Čtyři Ukrajinci už dostali z českého konzulátu zamítavé vyrozumění. Konzulát na dotaz školy uvedl, že víza nedoporučilo ministerstvo vnitra. „Důvody pro neudělení víz se z bezpečnostního hlediska nesdělují a nesdělují se ani žadateli,“ uvedl pro Českou televizi mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. „Pocházejí z bezúhonných rodin z Ukrajiny. Kdyby se tady vyučili, šířili by slávu řemesla po celém světě,“ namítá vedoucí školy Jiří Pátek.

Problémy s udělováním víz studentům by mohly podle ředitele Integrované střední školy v Chebu, pod kterou Houslařská škola patří, pokračovat. „Máme rozjednané studenty z arabských zemí, konkrétně z Kuvajtu a Egypta. Mám obavu, že to může dopadnout podobně,“ říká ředitel školy Miroslav Liška.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

České úřady poukazují na legislativní normu, podle které může být rizikem i podezření, že chce žadatel o vízum zůstat v Česku natrvalo. Spojování této normy se uchazeči o studium na houslařské škole odmítá senátor Jan Horník: „Je to v rozporu s demografickou politikou státu. Měli bychom o takovéto lidi ze světa stát a mám dojem, že bychom neměli mít problém, ani kdyby se rozhodli u nás zůstat natrvalo.“

Dostat se na elitní školu je pro studenty z Ukrajiny problém. Neplatí sice školné, ale k žádosti o vízum musí doložit, že mají na zvláštním bankovním kontě minimálně 80 tisíc korun.

Houslařská škola v Chebu
Houslařská škola v Chebu
Více fotek
  • Houslařská škola v Chebu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1915/191421.jpg
  • Houslařská škola v Chebu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1915/191424.jpg