Jižní a západní Čechy stále čekají na své miliony

Kdyně (Domažlicko)/ Hrádek u Sušice (Klatovsko) – Úspěšní žadatelé o evropské dotace v Jihočeském a Plzeňském kraji zatím marně čekají na doplatky, na které mají řádné smlouvy. Audit Ministerstva financí České republiky tam totiž prověřuje projekty druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu. Problémy to způsobuje především podnikatelům, neziskovým organizacím a malým obcím. Přestože evropské miliony pomohly do života mnoha projektům, nevyplacené částky citelně chybí.

Město Kdyně získalo ve druhé výzvě 113 miliónů korun na stavbu Centra vodní zábavy, které je v provozu už půl roku. Poslední úspěšná kontrola proběhla 12. srpna a od té doby město čeká na vyplacení poloviny získané evropské dotace. „Všechny podklady jsme dodali a 12. srpna bylo konstatováno, že již není potřeba něco dodávat, že vše je v pořádku,“ uvedl místostarosta města Vladislav Vilímec (ODS).

Případ druhý: na rekonstrukci zámku Hrádek u Sušice získal investor ve druhé výzvě ROPu dotaci 18,5 milionu korun. Splnil veškeré povinnosti a zámek už je v provozu tři měsíce. Majitel však čeká na doplacení tří a půl milionu – zatím marně. „Nastává tady absurdní situace, kdy evropské peníze pomohly zámecký areál zachránit a na druhé straně neproplacení konečné faktury může znamenat jeho likvidaci,“ poukázal majitel zámku Pavel Lejsek.

Podle Regionální rady soudržnosti regionu jihozápad si audit druhé a třetí výzvy vyžádalo ministerstvo pro místní rozvoj a kvůli tomu není možné uvolnit zbývající peníze. „Pozdržení prostředků se týká všech výzev ROP Jihozápad, v současné době to v objemu dělá cca jednu miliardu šest set milionů,“ prohlásil tiskový mluvčí Regionální rady Jihozápad Adam Kotalík. Ministerstvo pro místní rozvoj však podle tiskové mluvčí Jany Jabůrkové říká něco jiného: „Normální projekty jsou propláceny v běžném režimu a ty, které byly součástí toho trestního oznámení, jsou pozastaveny.“

Podle informací zveřejněných na oficiálních internetových stránkách regionální rady, by se celá situace měla vyřešit do druhé poloviny listopadu.

/*json*/{"map":{"lat":49.390483,"lng":13.03954,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.390483,"lng":13.03954,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Na rekonstrukci zámku Hrádek u Sušice získal investor ve druhé výzvě ROPu dotaci 18,5 milionu korun.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24