Spor kolem spalovny v Chotíkově pokračuje a ohrožuje peníze z EU

Plzeň - Kolem plánované spalovny komunálního odpadu v Chotíkově u Plzně se znovu rozpoutaly bouřlivé diskuse. Ekologickým aktivistům se nelíbí rozhodnutí krajského úřadu, který dal stavbě zelenou. Protesty Dětí Země můžou vážně ohrozit možnost získání evropských dotací, a tak celou stavbu významně prodražit. Zároveň hrozí, že stavbu dofinancuje investor a promítne ji do cen pro spotřebitele.

Naprosto iracionální a skandální je podle plzeňských Dětí Země rozhodnutí krajských úředníků. Ti měli podrobně posoudit vliv spalovny na životní prostředí. „Úředníci dospěli k závěru, že celý proces EIA skončí se zjišťovacím řízením, protože zjistili, že stavba nemá dopady na životní prostředí, tudíž se nemusí posuzovat v celém rozsahu,“ informuje radní Plzeňského kraje pro životní prostředí Petr Smutný. „Pro nás je to ocenění toho, že jsme projekt udělali na výbornou,“ říká zástupce investora a generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.  

Děti Země mají ale opačný názor. Podle nich byl proces zastaven předčasně a budou dělat všechno pro to, aby verdikt úřadu zneplatnili. „V současné době zvažujeme, co bude v této situaci nejvhodnější. Je možné podat stížnost, je možné se bránit soudní cestou,“ naznačuje místopředseda Dětí Země Martin Hyťha.   

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Projekt spalovny má napilno a protesty ekologických aktivistů můžou jeho realizaci zkomplikovat. Ve hře jsou totiž evropské dotace. Pokud teplárna nepodá včas žádost, pomoci z Bruselu se nedočká. „Je škoda, kdybychom o tyto peníze přišli, protože odpad se nějak likvidovat musí,“ varuje Petr Smutný.  

Plzeňská teplárna chce spalovnu postavit stejně. Pokud dotace nezíská, bude muset investovat víc ze svého, a to se projeví na zdražení služeb pro Plzeň. „Čím více ekologického teroru, tím to bude v budoucnu pro lidi dražší,“ uzavírá Tomáš Drápela. 

Spalovna má stát zhruba dvě a půl miliardy korun. Evropské dotace by přitom mohly pokrýt až čtyřicet procent nákladů.

/*json*/{"map":{"lat":49.792446,"lng":13.317626,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.792446,"lng":13.317626,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/