V Ostravě se křtily Zašlapané projekty v knižní podobě

Ostrava - Edice České televize posílá na knižní pulty čerstvou novinku - soubor dokumentárních povídek Zašlapané projekty. Knihu nazvanou stejně jako cyklus dokumentů Televizního studia Ostrava pokřtili autoři v Domě knihy Librex. Zašlapané projekty v televizní podobě můžou diváci sledovat každou neděli v 19:30 na druhém programu ČT. Výjimeční lidé a jejich vědecké objevy, technické vynálezy či architektonické projekty, které měly svého času dobře našlápnuto k věhlasu překračujícímu československé hranice. O tom je nová kniha Karla Bělohlavého a Jaroslava Skalického Zašlapané projekty, tedy projekty, které minulý režim nekompromisně zastavil.

„Je to trošku smutné čtení. Na druhé straně zase vyvolává naději a vzpomínky, protože jedna kapitola v té knize se týká i mého života, sama jsem si zažila historii folkového kolotoče,“ říká kmotra knihy – organizátorka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Nová kniha vznikla podle stejnojmenného dokumentárního cyklu. Nejprve to mělo být pouhých dvanáct dílů, nápad se ale všem zalíbil natolik, že se autoři rozhodli sehnat a vymyslet další příběhy, které se kdysi nedočkaly slávy.

„Bylo to hodně náročné, protože hodně těch pamětníků už bylo po smrti, takže jsme hledali jejich potomky, syny, dcery, kteří vlastně spolupracovali s nimi na objevech,“ popisuje úskalí vzniku celého projektu autor Karel Bělohlavý.

V knize se objevují nejzajímavější případy televizního cyklu, které odpovídají na různé otázky. Čtenáři se tak například dozví, kdo znemožnil nadějným sportovcům získat zlaté medaile na olympiádě v roce 1984 anebo proč nedošel uznání epidemiolog Karel Raška, díky němuž vymizely černé neštovice na celé planetě.

„Za to, že nesklidil žádnou slávu, že to upadlo v zapomnění, za to skutečně může minulý režim, který profesora Rašku doslova odstavil,“ tvrdí Jaroslav Skalický.