Obyvatelé orlovské osady Výhoda se bojí o své domovy

Orlová – Společnost OKD se připravuje na těžbu uhlí pod Orlovou. Zadala si zpracování dokumentace vlivu na životní prostředí, takzvanou EIU. Těžba by měla postihnout orlovskou osadu Výhoda. Tamní lidé mají z těžby obavy, orlovská radnice chce práva tamních lidí bránit.

Až 200 domů a v nich 1 000 lidí. V Orlovské osadě Výhoda mají z možných dopadů těžby strach. „Chceme, aby do té doby, než OKD požádá o povolení hornické činnosti, byly vypořádány všechny vlivy na nemovitosti, to znamená, že s každým majitelem nemovitosti musí být uzavřena dohoda o střetu zájmů,“ říká předseda Osadního výboru Orlová-Výhoda Jiří Bobrek.

OKD chce rozšířit těžbu v dole Karviná v 18. kře, která zasahuje právě pod orlovskou osadu Výhoda. Těžaři počítají s tím, že s místními budou muset jednat. „V případě, že ta těžba začne, my se budeme snažit s každým dohodnout, jestli ho odškodníme finančně, nebo mu postavíme nový dům, nebo zvolíme jinou cestu,“ slibuje tiskový mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Orlovská radnice vítá, že těžaři prozradili své záměry. A chce s nimi jednat také. „Budeme vyjednávat, aby se s lidmi zacházelo seriózně,“ tvrdí místostarosta Radislav Mojžíšek. Pokud by OKD získala všechna povolení, těžit se zde začne nejdříve v roce 2016.

Požadavky obyvatel osady Výhoda
Požadavky obyvatel osady Výhoda
Více fotek
  • Požadavky obyvatel osady Výhoda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2129/212847.jpg
  • Orlová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2129/212848.jpg