Jak bude vypadat středeční stávka v Moravskoslezském kraji?

Ostrava, Havířov - Uzavřené školy, školky, nemocnice poskytující jen akutní péči a úřady bez úředníků - tak bude vypadat  středeční stávka státních zaměstnanců v Moravskoslezském kraji. Vyjádřit svůj nesouhlas s vládními reformami se jich chystá několik tisíc. Podle vlády ke stávce nemuselo dojít, kdyby odboráři přistoupili na některé kompromisy. Ti to odmítají.

Středeční stávku státních zaměstnanců pocítí v Moravskoslezském kraji především rodiče školáků a předškoláků. Ve středu zůstanou uzavřeny desítky škol a školek. „Skoro sedmdesát procent zaměstnanců se připojuje do stávky. Nejenom škola, ale i školní jídelna bude v tento den zavřená. Je na rodičích, jak zajistí své děti, protože škola žádné služby tento den nabízet nebude,“ upozorňuje předsedkyně odborů ZŠ Jarošova v Havířově Jana Mičková. Snížení platu o deset procent a další vládní reformy se nelíbí také některým lidem ve zdravotnictví. Ti sice nemocnici zavřít ze zákona nemohou, péči ale ve středu omezí na minimum.

„Ambulantní část a operační obory svůj provoz omezí na akutní ošetřování pacientů. Zaměstnanci v den stávky budou vykonávat svou práci, ale ve 12 hodin se sejdou na protestním shromáždění v hale nemocnice,“ potvrdila předsedkyně odborové organizace Nemocnice s poliklinikou Havířov Monika Górná. Vláda České republiky tvrdí, že ke stávce dojít nemuselo. Chtěli prý jednat. „Je vidět, že odboráři zkrátka chtějí stávku a nějaký kompromis zatím bohužel odmítají,“ řekl mluvčí vlády ČR Jakub Stadler.

„Naše stávka není jen proto, že se něco snižuje o 10 procent. Naše stávka je i proto, jak vláda vlastně tato opatření dělá,“ tvrdí předsedkyně odborů ZŠ Jarošova v Havířově Jana Mičková. Stávkovat ale nebudou všichni. Podle některých už připravované škrty prošly vládou, jsou schváleny a nedá se s nimi nic dělat. „Naše odborová organizace se ke stávce v měsíci nepřipojí,“ potvrdil předseda odborového svazu Fakultní nemocnice s poliklinikou Ostrava Jiří Lorenc. „Žádná iniciativa ze sboru prostě nevzešla, takže u nás bude normální výuka,“ řekla i zástupkyně ředitelky ZŠ Porubská Martina Körberová.

Někteří státní zaměstnanci přijdou svůj nesouhlas s vládními reformami vyjádřit ve středu v 15 hodin také na Jiráskovo náměstí v Ostravě. Další protesty odboráři plánují ve Frýdku-Místku, v Havířově a v Karviné. Podpořit státní zaměstnance přijdou i lidé pracující v nadnárodních nebo soukromých firmách. „Určitě se demonstrace v Ostravě zúčastní kolegové z ŽDB Bohumín, Vítkovic, nebo ArcelorMittal,“ uvedl předseda Odborového svazu KOVO Josef Středula. Odboráři navíc nevylučují, že budou stávkovat častěji. Na příští rok pak zvažují generální stávku.

Děti ve škole
Děti ve škole
Více fotek
  • Děti ve škole autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2156/215525.jpg
  • Stávka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2156/215526.jpg
  • Stávka v havířovské nemocnici autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2156/215527.jpg