Mosty u Jablunkova zaplatí za nedokončený vodovod

Mosty u Jablunkova - Obec na polsko-slovenském pohraničí musí zaplatit za vodovod, kterým voda hned tak nepoteče. Před více než devíti lety podepsal starosta Mostů u Jablunkova bez souhlasu se zastupitelstvem smlouvu na výstavbu vodovodní sítě. Pozdější zastupitelé na to přišli a rozestavěný projekt zastavili. To se nelíbilo dodavateli práce, který spor předal soudu. O pohledávce za více než milion dvě stě tisíc se politici zvolení v loňských volbách dozvěděli asi deset dnů po nástupu do funkce. Dostavba vodovodu se zatím neplánuje.

Sporná investice se začala realizovat ještě před komunálními volbami v roce 2002, tedy před více než devíti lety. Tehdejší starosta Augustin Martynek stavbu vodovodu nyní obhajuje s tím, že zastupitelstvo se snažilo občanům zajistit dostupnost pitné vody. Omezené zdroje totiž v Mostech každoročně vysychají a lidé jsou často na suchu. Obec proto vyhlásila výběrové řízení, které následně vyhrála stavební firma pana Dostálka.

Starosta podepisoval na vlastní pěst

Video Reportáž Josefa Hladkého
video

Reportáž Josefa Hladkého

Zastupitelé, kteří do vedení obce přišli po Martynkovi, o správnosti tohoto kroku ale pochybovali. V souladu s potvrzením Úřadu pro hospodářskou soutěž nabyli přesvědčení, že celé výběrové řízení bylo neplatné. V dokumentaci hledali dál a zjistili, že i samotná smlouva o provedení stavby je neplatná. Bývalý starosta Martynek totiž smlouvu podepsal, aniž měl dokument předtím schválen zastupitelstvem. „Já jsem stavbu s plným vědomím povolil. Pokud jsem porušil zákon, beru to na sebe,“ přiznává starosta Mostů z let 1998-2002.

Vedení obce nakonec výstavbu zastavilo. Tomu se ale zase bránila stavební firma. „Vyhráli jsme výběrové řízení na stavbu vodovodu, byla uzavřena smlouva o dílo,“ vysvětluje svůj postoj Jaroslav Dostálek. Jeho firma předala spor k soudu a ten nedávno rozhodl, že obec musí celou částku, přes 1,2 milionu korun stavbařům uhradit. Vodovod přitom nebyl dokončen.

Obec nyní staví kanalizaci

Nové zastupitelstvo, které vzešlo z komunálních voleb minulý rok, se chce s Dostálkovou firmou dohodnout. „V zemi máme zakopaných nějakých 700 tisíc korun, nechceme také platit zbytečné soudní poplatky a výdaje za advokáty,“ tvrdí současný starosta Josef Szotkowski. Přestože místní politici slibují, že část započatého díla bude při příštím rozvoji využita, v nejbližších letech se vodovodní síť v Mostech u Jablunkova stavět nebude. Obec již má rozestavěnou kanalizaci za 60 milionů korun.

Dokumentace k vodovodu
Dokumentace k vodovodu