Tendr na zdravotnická lůžka se na Karlovarsku odkládá

Karlovarsko – Smůla provází výběrová řízení na nové zdravotnické vybavení krajských nemocnic v Karlovarském kraji.

Kvůli chybám nemocničních úředníků se jeden z nejdůležitějších tendrů na zdravotnická lůžka posune o rok a půl.

Výběrové řízení nejprve kritizovali lékaři z hnutí Doktoři. Byli přesvědčeni, že tendr je pro nemocnici nevýhodný. Poté jeden z úředníků nemocnice obálku s nabídkou rozlepil dřív, než se dostala do rukou hodnotící komise. I nové výběrové řízení ale museli zástupci kraje zrušit. Nebylo totiž zveřejněno v Evropském věstníku, jak informoval místopředseda Úřadu regionální rady NUTS Severozápad Tomáš Hybner (ČSSD).

Kvůli chybě při vyplňování elektronického formuláře se o zakázce za desítky milionů korun nedozvěděly firmy v zahraničí. Mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdena Marková sdělila, že chyba byla zjištěna při kontrole regionální radou soudržnosti, která na ni upozornila zadavatele, což je Karlovarská krajská nemocnice.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Generální ředitel nemocnice Zbyněk Horák říká, že postele jsou zastaralé, současným potřebám už nevyhovují. Pár měsíců ale podle něj ještě vydrží. „Osoba zodpovědná za celé výběrové řízení už u nás nepracuje, a pokud zjistím pochybení dalších, tak z toho samozřejmě vyvodím důsledky,“ prohlásil ředitel.

Další nejasnosti vyvolává také zatím nejvýhodnější nabídka. Jedna ze společností kromě nízké ceny nabízí také servis zdarma. Za podobné služby chce další z firem 800 tisíc korun ročně. Zástupci kraje doufají, že výběrové řízení včetně podepsání smluv s vítěznou společností dokončí v průběhu tří měsíců.