Medvědi se po 3 měsících probudili ze zimního spánku

Plzeň - Z nejdelšího zimního spánku za poslední roky se v těchto dnech vzbudila čtveřice medvědů v plzeňské zoo. K zimnímu spánku zalehli brtníci loni 1. prosince, vůbec nejdřív za posledních 15 let. Krátce se vzbudili na začátku února, pak ale zase usnuli a vstávat začali až nyní. Medvědům dnes v zoo k probuzení zazpívaly děti z mateřské školy. Buzení a ukládání medvědů ke spánku se v zoo tradičně koná posledních asi 12 let, informoval František Hykeš ze zoo. Jako pochoutku dali chovatelé huňáčům několik balíčků dětských piškotů a pár lžic medu.

Loni medvědi spali asi o dva týdny kratší dobu. Jejich spánek podle chovatele Václava Trejbala délkou zhruba odpovídá starým šumavským pranostikám i době spánku divokých medvědů v Tatrách. Všichni medvědi se probudili nejen o pár kilogramů lehčí, ale také o rok starší. Vzhledem k tomu, že se rodí převážně v lednu, svoje narozeniny většinou zaspí. Nejstarší veterán Pišta prospal třicetiny, Miky osmnácté a večerníčkoví hrdinové Honzík a Eliška osmé narozeniny, vyjmenoval Trejbal.

Medvědi dostali piškoty a med

Zatímco nejmladší junioři dnes hned po otevření kotců vyběhli ven a po čuchu se hnali ke kmenu s kousky medu, nejstaršímu Pištovi chvíli trvalo, než rozhýbal ztuhlé klouby a pomalu se vydal za pochoutkou v misce. Kromě trochy piškotů chovatelé startují metabolismus medvědů po zimní pauze také například ovesnými vločkami. „My jsme medvědy nevážili, ale zhruba se říká, že v době spánku ztratí až třetinu hmotnosti. Ale myslím, že ti naši asi tolik ne. I po té zimě vypadají docela dobře,“ zhodnotil Trejbal.

Kolik přesně medvědi v Plzni váží, ale chovatelé nevědí. Před lety museli uspat Pištu kvůli trhání přelomeného špičáku a přitom ho vážili. Měl přes 250 kilo, na víc už váha nestačila, dodal Trejbal.

Na odpočinek se medvědi připravovali od podzimu. Pilně tloustli a připravovali si zásoby energie na zimní spánek. V přírodě by se krmili především olejnatými žaludy a bukvicemi, v zoo jim chovatelé zvýšili krmnou dávku. Přilepšovali jim sladkým pečivem, chlebem, jablky a mrkví, k tomu si sami huňáči sbírali v téměř hektarovém výběhu ještě žaludy.

V plzeňské zoo se medvědi probudili ze zimního spánku
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Eret