Komunální Volby v Tatrovicích byly zmanipulované

Tatrovice - Volby v Tatrovicích u Sokolova byly podle vyšetřování zmanipulované. Policie postupně přezkoumala všechny dokumenty volební komise a došla k závěru, že starosta za ODS Luděk Němec stanul v čele obce neprůkazným způsobem. Podnět k vyšetřování dala místní opozice, když její návrh na opakování voleb neuznal krajský soud. Za manipulaci s volebními lístky hrozí zatím neznámému viníkovi tříleté vězení. Jeho totožnost se však prozatím nepodařilo zjistit, a proto je stíhání vedeno proti neznámému pachateli.

Policie už ve vesnici vyslechla všechny voliče. Prověřovala tak anketu, kterou těsně po volbách uspořádala poražená opozice. Podle mluvčí Andrey Pomichalové se nikdo z vyšetřovaných k manipulaci s volebními lístky nepřiznal. „Na tomto případu ještě pracujeme. Není vyloučeno, že může dojít k obratu a budeme moci určit konkrétní osobu. Pokud by se to nestalo, budeme muset případ odložit,“ poznamenala mluvčí.

Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky je šance, že by se volby v Tatrovicích opakovaly, jen teoretická. Mohl by o tom rozhodovat už pouze Ústavní soud, ovšem podnět by patrně nemohl vycházet z trestního oznámení, které se vztahovalo k současnému vyšetřování případu. Na krajský soud, jenž se některými spornými výsledky voleb zabýval, bylo možné podat podnět pouze do deseti dnů po volbách, dodal Řepka.

Video Reportáž Zdeňka Soukupa
video

Reportáž Zdeňka Soukupa

Z policejního vyšetřování a výslechů 113 tatrovických voličů podle mluvčí vyplynulo, že zmanipulováno bylo nejméně 20 volebních lístků. Zhruba stejný počet oprávněných voličů potvrdil, že svůj hlas odevzdal někomu jinému, a tak konečné výsledky voleb neodpovídaly hlasování. Starostou se stal kandidát ODS, která v sedmičlenném zastupitelstvu získala čtyři hlasy. Výsledky voleb napadlo Sdružení nezávislých, které se dvěma zastupiteli skončilo druhé. Jednoho člena má v zastupitelstvu volební sdružení Za dobré vztahy v obci.