Slůně z ostravské zoo v noci uhynulo

Ostrava - V ostravské zoologické zahradě uhynulo jedno ze dvou nedávno narozených slůňat. Sameček byl prvním živě narozeným mládětem slona v Česku. Od narození měl ale problémy s příjmem potravy a v posledních dnech se jeho stav zhoršoval. Dnes v noci pak i přes zásah veterináře zemřel. Druhé slůně je zdravé a vyvíjí se bez problémů.

Ředitel zahrady Petr Čolas v tiskové zprávě informoval, že stav sloního samečka se prudce zhoršil v 01:30. „Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. Přes operativní zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v 04:30 mladě ulehlo a krátce po 05:30 uhynulo,“ uvedl ředitel Čolas.

Je to podle něj nenahraditelná zkušenost pro pracovníky zahrady a hlavně pro slonici Vishesh, která vzhledem ke svému věku může odchovat třeba ještě deset mláďat slona indického. Tato slonice se dosud neměla kde a jak naučit být dobrou sloní mámou, což se projevilo zejména v prvních dnech po porodu. „Za těch několik týdnů života mláděte se však její chování zcela zásadně změnilo - z chvílemi agresivní, zmatené, vylekané a úplně nezkušené samice se postupně stávala pečlivá a starostlivá máma,“ uvedl ředitel ostravské zoo.

Video Reportáž Pavly Daňkové
video

Reportáž Pavly Daňkové

Odchov mláděte provázely od počátku komplikace

Když se sloní sameček 11. března narodil, jeho první dny života nebyly vůbec jednoduché. Pro čtrnáctiletou slonici Vishesh se jednalo o první mládě, které kdy v životě měla možnost spatřit. Sama dosud nikdy nezažila porod ani následnou péči o slůně. Její nezkušenost tedy předznamenala i osud malého slůněte. V prvních dnech k němu matka byla agresivní a nepřijímala ho. „V podstatě nevěděla, co má dělat, když se jí kolem nohou motá malý sameček,“ podotkla mluvčí Zoo Ostrava Šárka Kalousková.

Sameček se zároveň narodil o několik týdnů dříve, což samo o sobě způsobilo vážné problémy. „Měl poměrně nízkou porodní váhu, tedy 78 kilogramů, což může mít za následek, že potíže nadále přetrvávaly,“ domnívá se Kalousková. V prvních dnech svého života se od matky nenapil ani nepřijímal potravu v podobě sloní náhražky, kterou mu dávali ošetřovatelé. Ani později se situace nelezpšila a sameček byl stále odkázán převážně na umělou stravu. „S takovýmto případem, že by mládě špatně přijímalo potravu, a přitom dále existovalo, se ještě nikdo nesetkal,“ řekl ČT ošetřovatel Pavel Zvolánek.

Slůňata
Zdroj: www.zoo-ostrava.cz
Autor: ČT24