Winter Survival vyhráli vojáci z Týniště nad Orlicí

Jeseník – Letošní extrémní soutěž vojáků v Jeseníkách Winter Survival vyhrál tým z Muniční základny z Týniště nad Orlicí. Klání, které je považováno za nejnáročnější sportovní soutěž v podmínkách české armády, nakonec dokončilo osm ze sedmnácti družstev. Účastníky vyřadila nejen fyzická a psychická zátěž, ale i zdravotní problémy. Letošní ročník považují organizátoři závodu za jeden z nejtěžších. Při pochodu horskou přírodou museli vojáci zdolávat sněhové závěje a vyrovnávat se i s tuhými mrazy.

„O vítězích soutěže rozhodl nakonec dnešní sjezd a běžecký závod jednotlivců. Disciplíny nahrály vojákům z Týniště nad Orlicí, kteří nakonec předběhli členy z Vojenské policie Praha. Na třetím místě skončili tankisté z Přáslavic,“ řekl mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Na start závodu se v pondělí vpodvečer postavilo 17 týmů z Česka, Belgie a Polska. První družstva vzdávala svou účast už v úterý během dne, další odpadli navečer a ve středu dopoledne. „Letos v porovnání s předchozími ročníky to bylo náročnější po stránce krutých mrazů i mnohakilometrových přesunů v hlubokém sněhu. Právě přesun vojáky hodně vyčerpal a mnohým už na plnění disciplín nestačily síly. I když chtěli všichni uspět, příroda tentokrát zvítězila,“ doplnil mluvčí závodu.

Soutěž Winter Survival
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Vojáci při náročných přesunech v hlubokém sněhu napříč Jeseníky urazili s veškerou výbavou na zádech od 80 do 100 kilometrů. Poprat se museli i s náročnými disciplínami, které prověřovaly jejich týmovou spolupráci i fyzickou zdatnost. Patřilo mezi ně například překonávání skalního převisu s veškerou výbavou, zdolávání ledopádu, dráha bojovníka i disciplína nazvaná balancér, při které v korunách vysokých stromů překonávali úseky pomocí dřevěné klády a natažených lan. Pořadatelé prověřili i jejich znalost poskytování první pomoci. Účastníci museli zachraňovat své kolegy, které podle scénáře zranil výbuch granátu na chatě.

Síly závodníkům ubraly i první dvě noci, které trávili pod širým nebem ve spacácích. Použít mohli pouze napadané větve, bivakovali většinou v záhrabu. Zatímco po první noci ještě vtipkovali o tom, kdo chrápal, po druhé noci mnohým už síly docházely. Teploty se pohybovaly až při minus 20 stupních. Na kruté podmínky doplatili především Belgičané, kteří soutěž nedokončili. „Odstoupili v úterý. Podcenili zimu i výbavu, netušili, že tady bude tolik mrazu a sněhu,“ dodal mluvčí soutěže.

Armádní soutěž Winter Survival má dlouholetou tradici, letos se konala poosmnácté. Loni armádní klání vyhrál tým 73. tankového praporu z Přáslavic na Olomoucku.