Vrbenského lázně v Ústí chátrají

Ústí nad Labem – Dřívější pýcha Ústí nad Labem, Vrbenského lázně, chátrají. Moderní koupaliště postavil v roce 1931 pro své zaměstnance tamní továrník Georg Schicht. Veřejnosti i závodním plavcům sloužily lázně ještě dalších šedesát let. Po nepovedené privatizaci už ale nebyly nikdy zprovozněny.

Lázně postavil majitel továrny na tuky a mýdla hlavně kvůli svým zaměstnancům. Koupelna v bytě totiž tehdy nebyla samozřejmostí. Zaplavat si ve velkém bazénu ale mohl kdokoli. Ředitel Archivu města Ústí nad Labem Vladimír Kaiser říká, že šlo o velmi luxusní a moderní koupaliště. Dodává ale, že dnes už je to z jeho pohledu bezcenná ruina.

Podle starostky čtvrti Ústí nad Labem – Střekov Miroslavy Lazarové (ODS) byl prodej objektu největší chybou. O záchraně cenné budovy a její přestavbě mluvili ústečtí politici posledních deset let. Teď se hájí tím, že na odkoupení několikrát zastavených lázní nejsou peníze.

Video Reportáž Jana Stuchlíka
video

Reportáž Jana Stuchlíka

Podobných budov na spadnutí je ale v Ústí nad Labem daleko víc. Nedostavěné obchodní centrum nakonec město zbouralo za peníze z Bruselu. Hotel Máj nebo obytné domy v Předlicích ale dělají městu ostudu dál. Radnice by podle zákona mohla domy zachránit nebo je zbourat, a pak chtít vydané peníze na majitelích.

Ústečtí zastupitelé zatím takto peníze utrácet nechtějí. Podle radních města ale nezbude nic jiného, než je přesvědčit.