Peníze z ROP Severozápad nemusí k příjemcům nikdy dospět

Ústí nad Labem – Evropské dotace přislíbené na projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji se začnou vyplácet nejdříve v březnu, není ale vyloučen úplný zánik Regionálního operačního programu Severozápad. Bude-li vyplácení obnoveno, bude nejprve nutné zaplatit korekci, která se týká i již proplacených dotací.

Že bude vyplácení evropských peněz prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad pozastaveno ještě skoro půl roku, je zdrcující zpráva především pro soukromníky, kteří se v očekávání evropského příspěvku zadlužili, ale i pro obce a také kraje, které si kvůli výpadku evropských plateb musely vzít drahé úvěry. Na dopolední jednání s úředníky přišlo na 130 lidí, které zajímal především termín obnovení plateb. Poukazovali, že mají půjčky u bank a zastavený majetek a bez dotací zahájené projekty nedokážou dokončit.

Kdo zaplatí korekce? Možná nikdo a ROP skončí

I kdyby byl program ROP Severozápad ihned obnoven, žadatelé by se možná nedočkali všech přislíbených peněz. Kvůli problémům, na které poukázaly audity provedené v regionálním operačním programu, rozhodla Evropská komise o tzv. korekcích. Jejich výše zatím není stanovena. Komise navrhla u projektů, které ještě nebyly proplaceny, sankci 10 procent výše dotace a u projektů již proplacených 12,4 procenta výše dotace. Kdo korekce zaplatí, rovněž zatím není rozhodnuto – hrozí, že půjdou na úkor příjemců, ačkoli ti to odmítají. „Korekce je věc v našich podmínkách nová, zatím nejsou zavedené postupy řešení,“ uvedla ředitelka Úřadu Regionální rady Jana Havlicová.

Mezi čekatele na evropské dotace patří i město Děčín. S vidinou dotací postavilo knihovnu a pustilo se do dalších projektů celkem za 230 milionů korun. Protože dotace nepřišly, má radnice nesplacené úvěry, v zástavě u banky je například pečovatelský dům. Neobnoví-li se proplácení, bude Děčín po uši v problémech. „Příští rok by to mohlo velmi ovlivnit fungování města,“ řekl Valdemar Grešík, člen děčínského zastupitelstva.


V každém případě budou muset zaplatit několik miliard korun kraje. Není proto vyloučeno, že místo urychleného vyřešení problémů a obnovení ROP k březnu už nikdo z programu peníze nedostane. Pokud nebudou sankce zaplaceny, zůstane ROP Severozápad „na suchu“ a již žádné dotace nerozdělí. Není to vyloučeno – program je naplánován do konce příštího roku. Jak ROP Severozápad dopadne, ale podle ředitelky Havlicové musí rozhodnout krajští politici. Ti se ale v obou krajích zatím nedohodli ani na radních koalicích, natožpak na obsazení Výboru Regionální rady. K tomu zřejmě dojde nejdříve za měsíc.

Video Reportáž Petry Tachecí
video

Reportáž Petry Tachecí

MOŽNÝ VÝVOJ ROP SEVEROZÁPAD:

Možnost Kdo zaplatí korekce Výsledek
1. Korekce (až 3,4 miliardy) se zaplatí. a. Vše zaplatí kraje. Vyplácení dotací bude obnoveno.
b. Část zaplatí příjemci dotací. Vyplácení dotací bude obnoveno, ale budou zřejmě nižší o 10 procent.
2. Korekce se nezaplatí. Sankce nikdo platit nebude. ROP bude zrušen (pozastaven do konce platnosti) a dotace už nikdo neuvidí.

ROP je pozastaven již od června

Problémy Regionálního operačního programu Severozápad se dostaly na veřejnost loni na jaře, když policie obvinila z braní úplatků tehdejšího ředitele Úřadu Regionální rady Petra Kusnierze. Později proběhlo několik prohlídek sídla Regionální rady a ve vazebních věznicích skončili i další dva bývalí ředitelé úřadu Petr Vráblík a Pavel Markvart i někdejší ústecký hejtmanský náměstek Pavel Kouda. Mezitím proběhly audity činnosti Regionální rady, které objednal stát i Evropská unie. Výsledkem bylo pozastavení Regionálního operačního programu a začalo se hovořit o korekcích dotací vyplacených na některé projekty.