Petr Kušnierz neměl dostat měkčí trest, míní státní zastupitelství

Ústí nad Labem/Praha – Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze se nelíbí, že bývalý ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz bude ve vězení pět let. Původní rozsudek na 7,5 roku byl podle státního zástupce Adama Bašného v pořádku, odvolací soud neměl důvod změnit ho. Chce proto, aby ministr spravedlnosti Pavel Blažek podal stížnost pro porušení zákona. Na samotného Kušnierze však už spor nebude mít vliv.

Ústecký krajský soud a Vrchní soud v Praze se shodly na tom, že bývalý ředitel úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz požadoval po žadatelích o dotace úplatky 1,7 milionu korun – prostřednictvím tří kamarádů jim vyhrožoval, že dotaci jinak zamítne. Jak takové jednání potrestat se však soudci neshodli – na krajské úrovni dostal Petr Kušnierz 7,5 roku vězení, na zemské jenom pět. Podle Vrchního státního zastupitelství v Praze však neměl odvolací soud žádný důvod trest snížit.

Soud vysvětlil zmírnění trestu mimo jiné tím, že Kušnierz měl za sebou několik manažerských selhání a vedení severozápadní regionální rady tedy muselo vědět, koho si vybralo. To však státní zastupitelství odmítá. „Podáme podnět ministru spravedlnosti k podání stížnosti pro porušení zákona,“ řekl náměstek vrchní státní zástupkyně Adam Bašný České televizi.

Náměstek vrchní státní zástupkyně Adam Bašný
Zdroj: ČT24

U soudů zaznělo hned několik indicií, že Kušnierzův nástup do čela dotačního úřadu byl dopředu domluvený – se svým předchůdcem si podle obžaloby už dopředu domlouval konkrétní sekretářku a typ telefonu. Podle senátorky Aleny Dernerové (nez. za Severočechy.cz) „je důležité zjistit, jakým způsobem byl Petr Kušnierz vybrán – zda byl vybrán volbou, nebo prostě nanominován“ i proto, že jeho zatčením odstartovala kauza ROP Severozápad. Ta vedla k zastavení vyplácení evropských dotací v Karlovarském a Ústeckém kraji s tím, že se to změní až po zaplacení plošené korekce zhruba 2,5 miliardy korun.

I kdyby však ministr spravedlnosti stížnost podal a uspěl s ní, samotného vězněného expředsedy ústecko-karlovarského dotačního úřadu se to nedotkne. „Případné rozhodnutí, kterým by bylo vyhověno stížnosti, bude znamenat pouze tzv. akademický výrok, že byl porušen zákon ve prospěch obviněných,“ uvedl Adam Bašný s tím, že státní zastupitelství nemá jiné možnosti, jak na rozhodnutí obvodního soudu zareagovat.

Video Státní zastupitelství chce stížnost na postup soudu
video

Státní zastupitelství chce stížnost na postup soudu

Státní zastupitelství chce stížnost na postup soudu

Z16 7.4.13

Otázky Václava Moravce