Stav nouze v Královéhradeckém kraji končí, zato Ústí teprve rozebírá zábrany

Hradec Králové – O zrušení stavu nouze na většině svého území požádal vládu po skončení záplav Královéhradecký kraj. Platit bude i nadále v okolí Vrchlabí a Jaroměře, kde povodně způsobily v rámci kraje největší škody. Stav nouze ještě platí i v dalších krajích, jihočeský hejtman již dříve oznámil, že o jeho odvolání požádá v polovině týdne. Stav nouze trvá také v Ústeckém kraji, kde byly záplavy nejrozsáhlejší. Potrvá do 28. června. V krajském městě teprve začalo rozebírání zábran, energetici dnes téměř po dvou týdnech na Ústecku a Děčínsku zrušili „svůj“ stav nouze. Ústecký kraj se jen stěží vrací do běžného života, například soudy v Ústí nad Labem začnou fungovat až příští týden.

V Královéhradeckém kraji zůstane stav nouze už jenom ve dvou správních obvodech – vrchlabském a jaroměřském. Právě zde jsou povodňové škody největší, mezi nejvíce poničené obce patří Rudník ve vrchlabském obvodu, obrovské škody jsou také v Krkonošském národním parku, v Jaroměři zase ještě radnice nerozhodla o osudu mostu, který rozvodněné Labe strhlo. V obou obvodech proto Královéhradecký kraj požádá o odvolání nouzového stavu až příští týden. Radnice totiž po odvolání stavu nouze musejí vyčíslit škody do sedmi dnů, v Rudníku či Jaroměři by to patrně nestihly.

Povodňové škody v celém kraji ještě nejsou konečné, vedení regionu však již může odhadnout přibližnou částku. „Myslím, že se dostanou někde k půl miliardě, možná přes půl miliardy korun,“ řekl hejtman Lubomír Franc. Velmi vážně postihla velká voda kromě Krkonoš, Rudníku a Jaroměře také Svobodu nad Úpou a Hostinné, navíc jsou na celém Trutnovsku poškozené silnice.

V Ústeckém kraji stav nouze potrvá do konce června

Jen v krajském městě Ústeckého kraje jsou podle dosavadních odhadů povodňové škody vyšší než v celém Královéhradeckém kraji, povodeň navíc nadobro skončila až v sobotu, kdy Labe kleslo pod úroveň prvního stupně. Nouzový stav v kraji potrvá do 28. června.

V Ústí nad Labem teprve začalo rozebírání protipovodňových zábran. Jejich demontáž potrvá zhruba týden, každý kus je totiž třeba zvlášť odstranit a vyčistit. Mobilní kovové prvky hrazení jsou v majetku města, ukládají se do areálu Městských služeb Ústí nad Labem.

Že přetrvává stav nouze, také znamená, že zlodějům hrozí přísnější tresty než obvykle. Naposled zaznamenali rabování v neděli v Terezíně, kde kdosi ukradl majiteli vyplaveného domu rozbrušovačku a kabely. „Zloděj využil krátkodobé nepřítomnosti majitele objektu, přelezl plot a ukradl rozbrušovačku, z otevřené dílny pak vzal ještě několik metrů kabelů,“ popsala událost policejní mluvčí Alena Bartošová s tím, že zloději hrozí až osm let vězení. Je to pátý podobný případ rabování, který policie v Ústeckém kraji v souvislosti s povodněmi řeší.

Pokud se rabováním bude zabývat Okresní soud v Ústí nad Labem, stane se tak nejdříve v příštím týdnu. Voda budovu okresního a krajského soudu vyplavila již potřetí od roku 2002 a zdůraznila její špatný stav. Ministerstvo spravedlnosti teď slibuje, že začne pro ústecké soudy hledat nové sídlo, zatím však musí úředníci a soudci zůstat ve vyplavené budově. Naplno začnou pracovat příští týden, zatím je uvnitř část úředníků, kteří vyřizují poštu, v objektu probíhá desinfekce a do přízemí se vrací nábytek. „Dnes jsme obdrželi kladný znalecký posudek od statika, do budov se můžeme vrátit. Čekáme ale ještě na posudek hygienika,“ sdělila mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.