Anonym si přál být policistou

Brno/Zlín – Policisté odhalili dalšího anonyma, který vyhrožoval bombou. Nejen v tomto případě uspěli i zásluhou nejmodernějších digitálních technologií. Za loňský rok vypátrali šest volajících z deseti.

Pracoval jako člen ochranky v obchodním centru a chtěl si zpestřit pracovní dobu. Byl přesvědčený, že se na něj nepřijde, volal celkem čtyřikrát. Bavilo ho pomáhat s evakuací lidí. Přál si být policistou. „Pokaždé měnil hlas. Jednou se vydával za romskou spoluobčanku a mluvil jako žena, jindy si zacpal nos. Nebo se vydával za Brňáka a mluvil hantecem,“ uvedla kriminalistka Olga Pifková. K odhalení anonyma pomohla náhoda. Policistka, i přes maskování, poznala v telefonu hlas muže, se kterým se nedávno setkala u jiného výslechu. Tam vystupoval jako svědek.

V boji s autory vymyšlených bombových útoků se kriminalistům začíná dařit. Ze 190 případů jich loni vyřešili 119. O čtyři desítky víc než v roce 2012. Pomáhá jim v tom třeba to, že na operačních střediscích prakticky ihned vidí číslo volajícího, místo, odkud volá a i nejbližší volnou hlídku. To do teď nebylo.

Autory anonymů jsou často lidé pod vlivem alkoholu, ale třeba i takoví, kteří se chtějí vyhnout řešení nějakého sporu. Například při evakuaci zlínského justičního paláce. Vymyšlená zpráva o výbušnině na tři hodiny zaměstnala desítky policistů, hasičů a soudcům zastavila práci. „Veškerá jednání musela být přerušena. Odjelo eskortní vozidlo s osobami, které jsou vězněny, takže všechno zkolabovalo,“ potvrdil soudce Okresního soudu ve Zlíně Dušan Beránek.

Anonyma ze Zlína se kriminalistům zatím chytit nepodařilo, ten brněnský už ale čeká na soud. Hrozí mu pět let vězení a bude muset uhradit i způsobené škody. Třeba muž z Plzeňska, který vyhrožoval otrávením vody, hasičům a vodárně zaplatil deset tisíc.