Zima skončila špatně. Zachrání hory léto?

Jáchymov (Karlovarsko) – Letošní zimní sezona byla pro české horské podnikatele jednou z nejhorších v historii. V některých lyžařských střediscích jdou škody tak hluboko, že váhají, zda v létě lanovky vůbec zapnou. Hotely budou přes léto otevřeny jistě a hledají způsoby, jak přilákat co nejvíce lidí včetně těch, kteří v zimě na hory nepřijeli.

Video Po zimě bez sněhu se horští podnikatelé chystají na léto
video

Po zimě bez sněhu se horští podnikatelé chystají na léto

Zima ukázala horským hoteliérům, že spoléhat se pouze na počasí, je riskantní. Vysočinské hotely či penziony, které nabízejí ubytování běžkařům, zůstaly prázdné. Nyní hledají způsob, jak zajistit, aby alespoň v létě turisté přijeli – i kdyby sněžilo. Velikonoce přitom představují první zkoušku, nakolik se nová lákadla osvědčí. „Koupili jsme novou výřivku, rekonstruovali jsme bazén, jelikož dnešní klientela vyžaduje jako standard wellness služby. Máme také fitness a tělocvičnu,“ popsal způsob, jak zajistit hostům zábavu i ve špatném počasí ředitel penzionu ve Vojtěchově na Žďársku Tomáš Vespalec.

Některá turistická zařízení mohou počítat i s veřejnou podporou. Město Žďár například investuje i do úprav břehů Pilské nádrže a z evropských peněz buduje relaxační areál u místního kempu. „Primární zájem byl podpořit lokalitu Pilské nádrže i z pohledu ubytovacích kapacit, které tady město má,“ uvedl žďárský místostarosta Ladislav Bárta (TOP 09). Podle mluvčí Kraje Vysočina Evy Neuwirthové také region podpoří turistiku, a to prostřednictvím příspěvků pro města s památkami na seznamu UNESCO a pro Klub českých turistů pro vylepšení značení turistických tras.

Lanovky se zastavily obzvlášť brzy, investice chytají jen největší areály

Vlekaři v chladném počátku dubna počítají ztráty, které jim způsobila teplá zima. Tak, jak v listopadu očekávali, neskončila sezona pro žádné středisko. Skutečné potíže ale jednoroční výpadek způsobil středně velkým areálům, jako je božídarský Neklid, který má jednu lanovku, pět vleků a celkovou délku sjezdovek pět kilometrů. Lyžovalo se na něm jen polovinu dní oproti obvyklým zimám a jeho provozovatel se nyní obává, co přinesou příští měsíce. „Propad oproti minulým sezonám je markantní. V tuto chvíli řešíme, jakým způsobem to ovlivní další fungování v budoucnu. Jedná se i o otázky letního provozu,“ uvedl mluvčí skiareálu Filip Majkus.

Větší areály hlásí po zimě také propady, Klínovec podle provozovatele areálu Martina Píši vydělal o pětinu méně než obvykle. Přesto na Klínovci chystají investice včetně dokončení nové lanovky z Jáchymova a přilehlé sjezdovky. „Musíme do lanovky a sjezdovky investovat zhruba 70 milionů korun. Jsou tam ještě další věci, které k tomu přísluší, to znamená parkoviště, nádrže na zasněžování, čerpací stanice,“ popsal Martin Píša.

Další investice chystá také areál na Plešivci, který otevřel uplynulou zimu poprvé – a hned se s deseti kilometry sjezdovek stal druhým největším střediskem Krušných hor po Klínovci. Uplynlou sezonu hodnotí jeho vedení nečekaně příznivě. „Myslím, že byla dobrá, hlavně z toho důvodu, že jsme vůbec otevřeli,“ uvedl manažer plešiveckého skiareálu Petr Voráček. Letos podle něj vznikne ve středisku ještě jedna nová sjezdovka.