Maňovice na Klatovsku
Dosavadní starosta Maňovic Miroslav Panuška ve volbách mandát neobhájil. Přesto je ale na úřadě dál. Do šestičlenného zastupitelstva místní kandidovali každý sám za sebe. Dva z nich ale složili mandáty ještě před ustavující schůzí. A zbytek teď nemůže o ničem rozhodovat. Miroslav Panuška (nez.), starosta Maňovic k provizornímu fungování obce uvedl: „Budeme proplácet elektřinu, úklid sněhu, vývoz kontejnerů a nutné práce v lesích. To je všechno, co můžeme dělat.“
O situaci v obci informoval starosta Miroslav Panuška ministerstvo vnitra. „Pan ministr rozhodne o nových předčasných volbách v Maňovicích. Jestli to bude únor, březen nebo duben, to mi nikdo zatím nedokázal říct,“ uvedl starosta Miroslav Panuška.
Do mimořádných voleb nebude možné v Maňovicích třeba zasíťovat pozemky, které byly připravené k výstavbě rodinných domů. Rozhodovat o větších projektech tam totiž mohou minimálně v pěti lidech. Přitom starosta chtěl nejméně jeden konkrétní projekt prosadit: „Chtěli jsme vyčlenit jeden pozemek na stavbu dvou rodinných domů. Budu se muset informovat, jestli v tomto budu moci pokračovat dál,“ uvedl starosta Miroslav Panuška.
Vedení obce úředníkem z ministerstva vnitra se chtěli zastupitelé Maňovic vyhnout. Hlavně kvůli boji proti úložišti jaderného odpadu. To je v Maňovicích hlavní téma, proti kterému se každý rok konají protestní pochody. A také jeden z důvodů, proč se zastupitelstvo rozpadlo.
Jana Halíková (nez.), odstupující členka zastupitelstva Maňovic, uvedla: „Nebyli jsme schopni, nikdo z nás, kdo tam byl zvolen, zajistit plnohodnotnou kontinuitu boje proti výstavbě úložiště radioaktivních odpadů.“
Mandát složil i dosavadní místostarosta Josef Pač (nez.). Ve funkci byl dvanáct let. Teď mu ale vadily některé volební programy ostatních kandidátů. Podle něj se do zastupitelstva dostali lidé, na které není spolehnutí: „Že by s našimi penězi, které jsme ušetřili za tu dobu, že by s nimi zatočili tak, že by za chvíli nebyly žádné. A byly by to zbytečně vyhozené peníze,“ uvedl Josef Pač (nez.). Jestli půjde do mimořádných voleb, to zatím neví, není ještě rozhodnutý.
Mimořádné volby čekají příští rok v Plzňském kraji i šumavské Srní. Tam naopak nesestavili ani jednu kandidátku.

Maňovice čekají nové volby
Březová na Karlovarsku
Krátce po komunálních volbách se v Březové na Karlovarsku zhroutilo zastupitelstvo. Nově zvolení zastupitelé Březové se sice sešli na ustavujícím jednání a v sedmičlenném zastupitelstvu čtyřmi hlasy zvolili starostu. Jenže zbývající tři politici poté podali rezignaci. Ke stejnému kroku se rozhodli i jejich náhradníci.
Počet zastupitelů tedy klesl pod zákonem stanové minimum a obec nemůže jinak než žádat o nové volby. Dokud neproběhnou, starosta bude vládnout s omezenými pravomocemi. Další rozvoj obce teď bude komplikovaný. Obec přitom čekají důležité investiční akce. Jiří Černík (nez.), starosta Březové upřesnil, co by bylo potřeba v obci postavit: „Měli jsme v plánu dobudovat hasičskou zbrojnici, určitě bude potřeba oprava silnic.“
Roman Rokůsek, ředitel Krajského úřadu Karlovarského kraje, k situaci obce uvedl: „Pro obec to znamená, že nemůže rozhodovat například o majetku, o rozpočtu. Platí tam jen nejnutnější výdaje. Ta obec je výrazně omezena v rozhodování.“
Lídr opozice v Březové Martin Gruber vysvětlil své rozhodnutí tak, že on ani jeho spolustraníci nesouhlasili s osobou starosty, kritizují jeho dosavadní práci a rozhodli se rezignovat.

Volit se bude také v Březové - vstup Antonína Bruštíka
Přední Výtoň na Lipensku
Nové volby čekají také na Přední Výtoň na Lipensku. Část nově zvolených zastupitelů i s náhradníky rezignovala. Nelíbila se jim vytvořená koalice ani kandidát na starostu. Výsledek povolebního vyjednávání zklamal například manžele Jakubcovy, kteří na výtoňské vyhlídce žijí a podnikají už 20 let. František Jakubec k povolební situaci uvedl: „Ublížili voličům, kteří jim ty hlasy dali. Oni se ani neptali a najednou odešli.“
Občané Přední Výtoně očekávali změny. Volali po opravě tenisových kurtů i po úpravě zarostlé pláže. Chtěli i lepší autobusové spojení. Zatím se nedočkali, k urnám musí znovu.
V Přední Výtoni přitom zaznamenali rekordní účast, 80 procent. Kandidovala tady tři nezávislá sdružení. Dvě získala dohromady čtyři mandáty a vytvořila koalici. Jejich zástupci usilovali i o post starosty.
Jan Bittner, zástupce sdružení Lipno a kandidát na starostu uvedl: „Naší snahou bylo to, aby se obec rozvíjela.“ Koalice se nelíbila třetímu sdružení, které získalo 47 procent hlasů a 3 mandáty. Zastupovala ho i starostka. Podle ní spojení obou sdružení nerespektuje výsledek voleb, a proto celá její kandidátka rezignovala. Regina Houšková (SNK), starostka, pověřená řízením Přední Výtoně popsala, co obec čeká: „Budou nové volby, pro život běžného občana a obce to rozhodně zásah není.“
Nové volby budou v Přední Výtoni v polovině března. Místní podnikatelé předpokládají, že předvolební kampaň potrvá celé čtyři měsíce. V jihočeském kraji zůstaly bez zastupitelů ještě další tři obce. Bečice a Roudná na Táborsku a Mačkov na Strakonicku.
