Slunečnou sobotu vystřídá nedělní ochlazení. Bude i sněžit

Víkendové počasí bude nejprve slunečné, během nedělního dne ale přijde od severozápadu oblačnost. Přinese nejen snížení teploty, ale také přeháňky, které večer přejdou ve sníh. V některých místech českých hor se stále drží více než metr sněhu, horská služba ale návštěvníky varuje před lavinami.

Mráz na jaře
Zdroj: ČTK/AP Autor: Zsolt Czegledi

Jarní teploty okolo 15 stupňů, které během pátečního dne převládaly nad většinou území, budou pokračovat i první víkendový den. Přes stávající opatření o omezení pohybu tak slunečná sobota bude přece jen lákat k procházce v přírodě. Většinou bude polojasno nebo skoro jasno a foukat bude mírný vítr. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 13 a 17 stupni, nad tisíci metry nad mořem okolo 8 stupňů.

Změna ale přijde v neděli. Přes den lze sice na jihovýchodě očekávat až 14 stupňů, jinde se ale ochladí. Nejčastěji bude teploměr ukazovat teplotu od 5 do 10 stupňů. Začne také přibývat oblačnosti. Zpočátku polojasnou oblohu tak zatáhnou mraky, místy bude také pršet. Sněžit nejprve začne v 800 metrech nad mořem, večer lze sněhové vločky očekávat nad celým územím.

Mrazivá noc přetrvá až do pondělního rána, kdy teploty klesnou až k 6 stupňům pod nulou.

V Krkonoších trvá lavinové nebezpečí

Přestože zimní sezóna kvůli opatřením proti šíření koronaviru skončila už v polovině března, podle krkonošské horské služby se na horách stále pohybuje dost lidí. Na horách se stále drží sníh, více než metr sněhové pokrývky zůstává v nejvyšších místech Šumavy a Krkonoších. Návštěvníci by si tak měli dávat pozor především na laviny.

V Krkonoších totiž stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. S vyššími teplotami pak dochází zejména na slunečných svazích k tání sněhu, což může způsobit uvolnění laviny. Horská služba také vyzývá k dodržování mimořádných pravidel, jako je nošení roušek. Zásahy horských záchranářů jsou totiž vzhledem k mimořádné situaci v zemi náročnější než kdykoliv jindy.