Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru

Roubenky doplnili sklem. Českou cenu za architekturu získalo sídlo firmy Lasvit

Hlavní cenu České ceny za architekturu získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Autoři pro sklářskou firmu rekonstruovali několik tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými objekty podobného tvaru, ale v jiných materiálech, z nichž jeden je skleněný. Mezi šesticí finalistů byla také revitalizace pražských náplavek, vinotéka, mateřská škola, rodinný dům a dílny pro zemědělské stroje.

 

Ve finále pátého ročníku ceny porota vybírala ze 191 přihlášených děl. „Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným. Právě bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu k udělení hlavní ceny,“ uvedla ke svému výběru porota. Vítězná stavba je podle ní „originálním, suverénním a komplexním dílem“.

Sídlo firmy Lasvit v Novém Boru (autoři: Jiří Opočenský, Štěpán Valouch / ov-a, ov architekti; spoluautoři: David Balajka, Anna Schneiderová)
Zdroj: Stavba roku

Ze šesti finalistů hned dva projekty byly od jednoho týmu, ateliéru 111 architekti. Rodinný dům v pražských Jinonicích je stavbou, kterou považuje porota za „dobrý příklad toho, jak může být architektura prospěšná společnosti i soukromému majiteli“. Prostý a skromný exteriér podle poroty popírá velkorysost a bohatost domu, které lze vnímat uvnitř. 

Dílny pro servis a údržbu zemědělských strojů a vozů v Opatově nedaleko Svitav jsou podle poroty reprezentantem toho nejlepšího, co v současné době česká architektura nabízí – jednoduchost, racionalitu, čistý koncept postavené na opodstatněné kontextualitě.

Dílny Opatov, Praha (Atelier 111 architekti)
Zdroj: ČKA
Autor: Alexandra Timpau (alex shoots buildings)

Porota do finále vybrala i projekt revitalizace pražských náplavek od Petra Jandy a ateliéru brainwork, kteří navrhli vestavby do mohutných stávajících zdí nábřeží a úpravy prostor v nich.

Architektonický ateliér, který založili roku 2010 v Brně architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof, sbíral trofeje již v minulých ročnících ceny. Letos mu porota udělila titul za projekt Enotéka Znojmo. Pojem enotéka se používá pro skladiště vína, vinotéku či vinnou knihovnu, která má i výraznou architektonickou podobu. Posledním finalistou byla mateřská škola Za Branou v Pacově, kterou navrhl ateliér Vyšehrad.

Enotéka, Znojmo (Chybik+Kristof Architects & Urban Designers)
Zdroj: ČKA
Autor: Laurian Ghinitoiu

Šumná města a Šumné stopy jsou výjimečným počinem

Za výjimečný počin dostaly cenu pořady Šumná města a Šumné stopy. Tvůrčí dvojice Radovan Lipus a David Vávra se v Šumných městech věnovali moderní architektuře českých sídel a měla 66 dílů. Vávra se vydával poznávat krásy Česka celkem 13 let. Za specifickou poetikou vyrazili poprvé do Ostravy už v roce 1995.

Šumné stopy se zase v 54 dílech zaměřily na opomíjený odkaz českých architektů ve světě. První cesta vedla do Japonska, poslední k protinožcům. V 54 dílech Šumných stop obletěli tvůrci celý svět. V nových epizodách se chtějí vydat třeba do Švýcarska nebo na Ukrajinu.

Video Studio 6
video

Jan Kasl, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch ve vysílání ČT24

Jan Kasl, Jiří Opočenský a Štěpán Valouch ve vysílání ČT24

Události, komentáře: Česká cena za architekturu

Do soutěžní přehlídky se letos mohla přihlásit díla postavená na území České republiky mezi lety 2015 až 2019. Novostavby podobně jako v předchozích ročnících převládaly nad rekonstrukcemi a činily přibližně tři pětiny z přihlášených projektů. I letos se potvrzuje, že důležitým tématem výstavby v České republice zůstává bydlení. Dvě pětiny přihlášených staveb (77) jsou projekty pro bydlení, stejně jako v předchozím ročníku.

Při České ceně za architekturu bylo uděleno ještě šest cen partnerů. Cenu organizuje Česká komora architektů.