„V našich očích není Cena Jindřicha Chalupeckého trofejí jediného laureáta či laureátky, jediného pomyslného vítěze, nýbrž společným oceněním pestré směsice umělkyň a umělců a jejich odlišných uměleckých východisek, jejichž porovnávání nemá smysl,“ uvedli finalisté ve společném prohlášení.
„Považuji za zásadní, aby cena podporovala práci umělkyň a umělců a co nejsrozumitelněji ji komunikovala širší veřejnosti. Nemyslím si, že je k tomu nutně potřeba, aby někdo nakonec ,vyhrál', navíc v disciplíně, ve které z principu soutěžit nelze. Jsem ráda, že se letošní finalistky a finalisté takto rozhodli, a doufám, že se nám také s jejich pomocí podaří prosadit dlouhodobější změny,“ vítá rozhodnutí finalistů ředitelka pořádající Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.
Jako ve světě
V Ceně Jindřicha Chalupeckého už v minulosti zaznamenali ze strany laureátů podobné tendence. Roman Štětina v roce 2014 a loňský laureát Andreas Gajdošík se rozhodli při vyhlášení rozdělit ocenění mezi všechny finalistky a finalisty.
Podobný vývoj lze sledovat také na mezinárodní scéně. Umělkyně a umělci nominovaní na loňskou prestižní britskou Turnerovu cenu odmítli vzájemné srovnání vzhledem k sociální citlivosti a politické angažovanosti svých děl.
Už v roce 2017 udělali podobné gesto finalisté slovenské Ceny Oskára Čepana, kteří namísto individuálních prezentací vytvořili společný výstavní projekt a cenu získali jako kolektiv.
Finále v Ostravě
Tradicí finále je společná výstava finalistů. Nominovaní autoři 31. ročníku se původně měli prezentovat v Národní galerii, ta ale letos dlouholetou vzájemnou spolupráci odmítla, protože vzhledem k velkému výpadku příjmů upřednostňuje před realizací partnerských programů své vlastní.
Chalupeckého finalisté se tak představí poprvé v Ostravě (dosud kromě Prahy hostila finálovou výstavu střídavě také Moravská galerie v Brně). Jejich díla vystaví od 14. října galerie Plato. Sympozium pro veřejnost, které nahradí slavnostní vyhlášení vítězů, se bude konat také v Ostravě, a to 4. a 5. prosince.
Pro rok 2020 má soutěž pět finalistů. Protože ale porota do finále poslala i jednu dvojici a jedno umělecké uskupení, je ve finále celkem devět mladých umělců. Desítku umělců doplňuje ještě finalistka z loňského ročníku Alma Lily Raynerová, která se ho nemohla zúčastnit ze zdravotních důvodů.