Veselý člověk, který znal smrt. To byl Arnošt Lustig, připomíná kniha

Spisovatel a novinář Arnošt Lustig přežil koncentrační tábory a holocaust se stal tématem jeho knih. Nyní se on sám stal hrdinou knihy. Napsal ji jeho přítel, publicista František Cinger. Nazval ji To byl Arnošt Lustig.

Video Události v kultuře
video

Nová kniha připomíná Arnošta Lustiga

Lustig byl jako šestnáctiletý poslán s rodinou do Terezína, poté prošel koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. V dubnu 1945 se mu podařilo uprchnout z transportu smrti a do konce války se ukrýval v rodné Praze.

Během holocaustu přišel téměř o všechny příbuzné, jednou z mála blízkých, s nimiž se shledal, byla sestra Hana. „19. května hlásilo rádio, že se vrací vězenkyně z Mauthausenu. Tak šel Arnošt od vagonu k vagonu, ptal se po holkách Lustigových a v tom posledním nás našel,“ vzpomíná Hana. 

Holocaust se stal Lustigovým hlavním tématem. Vracel se k němu v knihách – k nejznámějším se počítají Modlitba pro kateřinu Horovitzovou, Dita Saxová nebo povídkové Démanty noci, mluvil o něm na besedách a kongresech. 

S Františkem Cingerem se seznámil na začátku devadesátých let. Společně s ním se vrátil na místa koncentračních táborů, vypravili se i do Washingtonu, kde spisovatel žil po emigraci v srpnu 1968 a vyučoval na tamní univerzitě.

Kniha přináší také příhody z Lustigova života a popisuje jeho setkání s revolucionářem Che Guevarou nebo izraelskou premiérkou Goldou Meirovou. Podělit se o vše, „co s ním prožil a zapsal“, jak zní podtitul knihy, i s čtenáři, napadlo prý Cingera až po Lustigově smrti v roce 2011.

Jeho vzpomínky představují Arnošta Lustiga jako člověka, který přestože viděl smrt a psal o utrpení, si udržel smysl pro humor.