Teď mě zabij. V ostravské inscenaci nezůstane nikdo nepostižen

Starost o těžce postiženého syna je hlavním tématem divadelní hry Teď mě zabij. Kanadský autor Brad Fraser v ní provokujícím způsobem řeší společenská tabu, jako jsou sexualita postižených lidí, sebeobětování, ale také touha po vlastní smrti. Hutné drama s černým humorem umístilo Národní divadlo moravskoslezské do komorního prostoru zkušebny.

Video Události v kultuře
video

NDM uvádí hru Teď mě zabij

Příběh se točí kolem čtyřicátníka Jakea (David Viktora). Jeho kariéru spisovatele před lety narušila tragická nehoda manželky, po její smrti pečuje o tělesně postiženého syna, s podporou své mladší sestry. „Je jí téměř třicet, z osobního života nemá skoro vůbec nic a jediné, co s tím udělá, je, že to utápí v alkoholu,“ upozorňuje Lucie Končoková, představitelka této postavy, že situace není pro nikoho lehká.

Péče o postiženého syna je extrémně namáhavá. Neméně náročné je ale pro Roberta Fintu postiženého syna hodinu a půl hrát. „Ve hře není pevně dané, o jaké postižení přesně jde, ale dalo by se shrnout do mozkové obrny. Je to fyzicky náročné, protože jsem pořád v křeči,“ říká Finta.

Robert Finta, David Viktora

Zdroj: NDM
Autor: Radovan Šťastný

Autor hry Brad Fraser je enfant terrible kanadského divadla. Ve svých hrách se s oblibou zabývá tématy, která jsou jiným nepříjemná. „Klade si velmi nepopulární otázky o zodpovědnosti za život. I o tom, jestli máme právo život ukončit v jistých extrémních situacích, jako je třeba neléčitelná nemoc,“ upřesnil režisér Janusz Klimsza.

Zamyslet se nad odpovědí mohou diváci při hře Teď mě zabij před divadelními prázdninami ještě dvakrát.