Neblbneme z chytrých telefonů? V Ostravě nabízí Humanity Upgrade

Selfie tyče, aplikace, mobily i chatování je v ostravském divadle Stará aréna během představení dovoleno. Nová česká divadelní hra Humanity Upgrade je totiž sondou do světa digitálních technologií.

Video Události v kultuře
video

Humanity Upgrade je hrou o digitální době

„Když jsem byl malý, chtěl jsem být pořád ve spojení se svými kamarády, ale nešlo to. Teď mohou být lidé v kontaktu neustále, takže jim trochu závidím, na druhou stranu si říkám, jak nás to mění,“ obává se režisér a autor konceptu Jiří Hajdyla.  

Lidstvo dnes podle hry není závislé na stvořiteli, ale na Wi-Fi . Ani to nevíme a stávají se z nás upgradované bytosti – roboti. Inspiraci našli tvůrci v Čapkově dramatu R.U.R. a v knize německého psychiatra Manfreda Spitzera Digitální demence.

Prosím, zapněte své telefony 

Přesná osnova scénáře vznikla až při vzájemné konfrontaci tří herců a režiséra. „Líbilo by se mi, kdyby představení umožnilo divákovi vytvořit si odstup od tématu a podívat se sám na sebe versus chytrý telefon. Jestli ho to mění nebo nemění,“ přeje si Hajdyla. 

Proto je Humanity Upgrade jedna z mála divadelních inscenací, kde se od diváků vyžadují nabité a zapnuté telefony. Upgradovat sebe i je mohou v nejbližší repríze 26. října.