"Idi domoj, krasnaja armija!“ Poslechněte si protestongy herců ze srpna 68

Když v srpnu 1968 vpadly do Československa vojska Varšavské smlouvy, rozhodli se herci ze souboru pražského Divadla na Vinohradech vyjádřit svůj nesouhlas spontánně v písních. Donedávna byly pozapomenuté uloženy v soukromém archivu bývalého zvukového mistra, který s nimi před 47 lety nahrávky pořídil. Nyní je připomněli Reportéři ČT, v tomto článku si navíc můžete poslechnout tři protestsongy v celém znění.

Video Častuška
video

Častuška

Autorem hudby je Jaroslav Satoranský, texty tehdy napsal Jaromír Hanzlík. 

„Bylo mi v té době dvacet let. Když přišli Rusové, byl to pro mě, jako pro všechny, obrovský šok. Od prvního okamžiku jsme tím v divadle žili a s Jardou Satoranským nás napadlo, že napíšeme písničku. Tak si sedl k pianu a já rychle načmáral nějaké texty.“ 

Jaromír Hanzlík

Neskládali jen pro sebe a své kolegy, protestongy zaznamenal zvukař František Ondřich. “Bylo to pět dní velice tvrdé práce. Jako studio jsme použili jeviště, nainstalovali na něm mikrofony a sotva jsem to dotočil, už tam čekali lidé z rozhlasu, že nahrávky odvezou na vysílač,“ popisuje tehdejší situaci.

Část pásků se mu vrátila, uchoval je dodnes. Vedle Satoranského a Hanzlíka jsou na nich slyšet taky hlasy Ivy Janžurové a Vlasty Chramostové. Pozdější signatářce Charty 77, která se na oficiální scéně mohla objevit až po roce 1989, napsali píseň přímo na tělo. „Je v ní ode mě patos, ale při takových velkých historických chvílích vždycky patos je, bez toho by to nešlo,“ podotkla ke skladbě Chramostová. „Když si tu písničku poslechnete, zjistíte, že není jen o srpnu 68, ale i o všech letech,“ upozorňuje Ondřich.

Video Co je to za prokletí
video

Co je to za prokletí

K textu, který s ním nazpívala Iva Janžurová, inspirovaly Jaromíra Hanzlíka jeho vlastní obavy. “Měl jsem přítelkyni a nevěděl jsem, co se s ní děje. Nebyly mobily, nebylo kam volat. Takže jsem napsal písničku jakoby pro ni,“ vysvětlil.

Na případné následky tehdy prý nikdo z nich příliš nemyslel. „Z toho úleku jsme se ani tolik nebáli. Bylo to něco tak nespravedlivého, že jsme měli potřebu se tomu nějakým způsobem postavit, a myslím, že naše obrazotvornost vůbec nebyla schopna varování před tím, co by mohlo následovat,“ hodnotí tehdejší rozpoložení Iva Janžurová.

Video Telefon
video

Telefon

Unikátní nahrávky poskytl po letech zvukový mistr František Ondřich Reportérům ČT. Reportáž o jejich vzniku natočil Ivan Bareš.

video Reportéři ČT: Protestsongy ze srpna 68
Video Reportéři ČT - Herci proti okupaci
video

Reportéři ČT: Protestsongy ze srpna 68