Česká pošta mění s prvním říjnem otevírací dobu 1253 poboček

Česká pošta s prvním říjnovým dnem mění otevírací dobu na 1253 pobočkách z celkových 3200. Změna se bude týkat převážně menších pošt ve městech. Pošty budou mít dva dny v týdnu otevřeno od 10:00 do 18:00 a tři dny od 08:00 do 16:00 hodin. Pošta změny zavádí po zkušenostech z koronavirové krize. Doteď byla provozní doba pošt nejednotná, každá pobočka ji měla jinak. Na 265 poštách se hodiny pro veřejnost upravovaly už od 1. září.  

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Důsledkem změn bude podle pošty vedle posunu hodin pro veřejnost vyšší obsazenost přepážek a také lepší zastupitelnost v případě neočekávaných událostí, například během epidemií.

„Hlavním principem změny je nahrazení tak zvaného dvousměnného provozu jednosměnným,“ uvedl mluvčí pošty Matyáš Vitík. V praxi to bude vypadat tak, že místo dvou pracovníků, kteří se v jednom dni střídali ve dvou intervalech, bude nově jeden pracovník zajišťovat přepážku v pondělí a ve středu od otevření pošty až do 18:00 a v úterý, čtvrtek a v pátek od 08:00 až do uzavření konkrétní pobočky.

Otevírací doba poštovních poboček v obchodních centrech se nemění

Změna otevírací doby se nedotkne jednopřepážkových poštovních poboček ve venkovské síti a pošt s nepřetržitým provozem. V obcích nad dvacet tisíc obyvatel bude fungovat vždy jedna hlavní pošta, jejíž současný rozsah otevíracích hodin pro veřejnost zůstane. Otevírací doba poštovních poboček umístěných v obchodních centrech se rovněž nemění.

Seznam poboček, na kterých se hodiny pro veřejnost upravují, je dostupný na webu pošty. Všechny samosprávy, kterých se změna dotkne, byly podle České pošty o změnách informovány dopisem.

Startuje mobilní pošta. Na zkoušku

Do tři vesnic nedaleko Dobrušky na východě Čech začala jezdit mobilní pošta. Státní firma testuje novinku také v okolí Bruntálu. Má zajistit služby tam, kde kamenné pobočky chybí nebo jsou kvůli epidemii dočasně zavřené.

„Je to novinka. Samozřejmě bychom uvítali, kdyby třeba dvakrát v týdnu ten čas byl v odpoledních hodinách,“ řekla starostka Pohoří Helena Suchánková (nestr.). 

Například do Semechnic bude mobilní pošta zajíždět každý den. U obecního úřadu bude stát půl hodiny.

V Královéhradeckém kraji se v minulých letech žádná poštovní pobočka nerušila. Obce se tomu brání a snaží se je zachovat. To se podařilo například v Albrechticích nad Orlicích. Před dvěma lety tady poštu otevřeli v místní prodejně potravin. Externisté takto v regionu provozují dalších 63 poboček. Tedy čtvrtinu z celkového počtu.