Firma innogy sníží cenu plynu o pět procent, zlevní i další

Největší dodavatel zemního plynu v Česku, společnost innogy, sníží všem zákazníkům od října jeho cenu o pět procent. Rodina, která zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, ročně ušetří zhruba 1500 korun. Pro zákazníky, kteří využívají plyn v menším domě nebo větším bytě, to bude znamenat roční úsporu tisíc korun. V malém bytě mohou lidé ušetřit proti loňsku okolo 500 korun, uvedla firma ve své zprávě, na kterou upozornil v úterý deník Právo. Konkurenční společnost ČEZ uvedla, že u jejího základního produktu klesne cena o jedenáct procent.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Karl-Josef Hildenbrand

„Ceny plynu snižujeme plošně pro všechny naše maloobchodní zákazníky. Lidem se základním produktem plyn Standard automaticky klesne cena od října o pět procent,“ řekl předseda představenstva innogy ČR Tomáš Varcop.

Změnu by měli pocítit i ti, kteří se společností v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. „Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie,“ dodal Varcop. Značka innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, má asi 1,2 milionu odběratelů.

Firma uvedla, že speciální prémie bude vyplácet na základě takzvaného veřejného příslibu, který zveřejnila na svém webu. Pro získání speciální prémie nebudou lidé muset nic dělat, bude jim přiznána automaticky, oznámila.

„Výše prémie závisí na roční spotřebě plynu. Fungovat to bude tak, že zákazníkům v rámci vyúčtování pošleme dvanáctinu speciální prémie za každý započatý měsíc odběru v době trvání veřejného příslibu od letošního září až do konce srpna příštího roku,“ sdělil Varcop. „Aktuální slevou se dostáváme na úroveň cen roku 2017 a u vyšších spotřeb dokonce na rok 2013,“ dodal Varcop.

Od října sníží cenu i jiní

Ještě větší úsporu slibuje konkurenční ČEZ. „Ceny plynu snížíme plošně od prvního října, a to výrazně. Lidem se základním produktem Plyn na dobu neurčitou automaticky klesne cena od října o 11 procent. Konkrétně se ceny sníží o 120 korun za megawatthodinu,“ řekl ČTK mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

ČEZ Prodej je podle něj na trhu mezi dodavateli plynu dvojkou, když má podle dat Operátora trhu s elektřinou asi 435 tisíc zákazníků.

 Snížit ceny plynu plánuje také společnost MND. „V nastávající topné sezoně 2020/2021 plánujeme plošné snížení cen plynu ve výši zhruba šest procent,“ uvedl ředitel marketingu společnosti Jan Sýkora. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek uvedl, že firma na rozdíl od většiny konkurence v uplynulých letech ceny plynu nezvyšovala. „Aktuálně také připravujeme a dále postupně budeme zákazníkům nabízet nové cenové produkty, které reagují na aktuální vývoj trhu a s jejichž využitím zákazníci ušetří,“ sdělil.

S pohybem cen plynu zatím vyčkává E.ON. „Stále ještě nemáme nakoupený do našeho portfolia celkový objem plynu na příští rok. Situaci na trhu analyzujeme a podle výsledků se budeme rozhodovat o případné změně ceny,“ řekla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná doplnila, že většina dodavatelů uplatňuje po zkušenostech pro zákazníky ze segmentu domácností a maloodběru konzervativní nákupní strategii, kdy většinu energií nakupuje na velkoobchodních trzích postupně a dopředu.

„Tudíž pokud by stávající trend nízkých cen na burzách pokračoval, dá se předpokládat, že v koncových cenách spotřebitelů se to projeví v řádu několika měsíců. Kdy, zatím nedokážeme říct. Záleží také na kurzu koruny a samozřejmě i konkurenci a vývoji ekonomické situace,“ dodala.