Odvolaný Pavel Krtek zcela opouští vedení Českých drah. Odmítl post místopředsedy představenstva

Předchozí ředitel Českých drah (ČD) Pavel Krtek zcela opouští vedení společnosti. Post místopředsedy představenstva, na který ho v úterý zvolila dozorčí rada, odmítl. Pětičlenné představenstvo ČD tak momentálně není usnášeníschopné, má pouze dva členy. Jako první o tom informoval server Zdopravy.cz.

Video Odvolaný Pavel Krtek zcela opouští vedení Českých drah.
video

Odvolaný Pavel Krtek zcela opouští vedení Českých drah

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pátek na twitteru uvedl, že ho odchod Krtka mrzí. „Své případné odvolání z funkce předsedy představenstva spojoval s ohrožením finanční stability Českých drah. Bude zajímavé sledovat, zda tím náhodou nemyslel tučné odstupné, které bude nyní žádat,“ dodal Ťok.

Ministr se v minulosti vyslovil pro personální změny ve vedení drah. Managementu vyčítal pomalou liberalizaci provozu na železnici. Krtka v úterý v čele představenstva nahradil Miroslav Kupec, který se zároveň stal generálním ředitelem firmy. Z představenstva dozorčí rada rovněž odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana, které tam v minulosti nominovala ČSSD.

Krtek v úterý oznámil, že se do pátku rozhodne, zda post místopředsedy představenstva přijme. Svoje rozhodnutí v pátek nekomentoval, dozorčí rada ale prý byla na takový vývoj připravená. 

„Rozhodně nás to překvapilo. Nepočítali jsme s tím, že by se pan kolega Krtek takto rozhodl. Takže bude mimořádná dozorčí rada. Tu svoláváme už na úterý a tam předložíme návrhy, které by měly tuto situaci vyřešit,“ řekl České televizi předseda dozorčí rady ČD Petr Moos.

Společnost již dříve oznámila, že na zbylá dvě místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení. Změny ve vedení se nelíbí odborům. Místopředseda Odborového sdružení železničářů a jeden z členů rady Vladislav Vokoun řekl, že ani úterní jednání nepřesvědčilo odbory o nutnosti změn. Podle něj navíc není pro změny vhodný čas, protože podnik řeší nové smlouvy o regionální dopravě. Všichni tři zástupci odborů v radě proto hlasovali proti změnám.

Část dozorčí rady ČD v červenci odvolal Řídící výbor ČD a Ťok tehdy mezi hlavní cíle nově složené rady zařadil vypsání výběrového řízení na nový management podniku. Obměněná rada na prvním zasedání v srpnu zvolila do svého čela Petra Moose.

Skupina Českých drah zaměstnává zhruba 23 400 lidí. Firmě v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun.