Spor o cla na dovoz aut pokračuje. Trump odmítl návrh Unie a přirovnal ji k Číně

Prezident Spojených států Donald Trump odmítl čtvrteční návrh Evropské unie na vzájemné zrušení dovozních cel na automobily. V rozhovoru s agenturou Bloomberg uvedl, že tento návrh „není dost dobrý“. Opětovně také přirovnal obchodní praktiky EU k obchodním praktikám Číny.

Ilustrační foto
Zdroj: isifa/Bloomberg/Getty Images Autor: Martin Divíšek

„Mezi jejich spotřební zvyklosti patří kupovat jejich auta, ne naše auta,“ řekl na adresu EU americký prezident. „EU je téměř tak špatná jako Čína, jenom menší,“ prohlásil rovněž.

Spojené státy nyní uplatňují dovozní clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pick-upy a 2,5 procenta na menší auta. EU má na dovoz aut z USA jednotné clo deset procent.

Juncker: Pokud Washington cla zvýší, zachováme se stejně

Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová ve čtvrtek uvedla, že je Unie ochotná zrušit cla na dovoz automobilů z USA, pokud Spojené státy učiní totéž. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v červenci dohodl s Trumpem, že obě strany budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů.

Americké ministerstvo obchodu začalo v květnu na pokyn prezidenta Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA, což by mohlo vést ke zvýšení dovozních cel.

Evropská unie již dříve varovala Spojené státy, že by na takovýto krok odpověděla vlastními opatřeními. Juncker v pátek uvedl, že pokud USA cla na auta zvýší, přikročí ke zvýšení cel také EU.