Ekonomika eurozóny loni rostla nejrychleji za deset let. Překonala i USA

Ekonomika eurozóny loni vzrostla o 2,5 procenta, což je nejprudší tempo od roku 2008, kdy se HDP zemí platících eurem zvýšil o tři procenta. Statistický úřad Eurostat tak potvrdil svůj předběžný rychlý odhad z konce minulého měsíce. V roce 2016 se hrubý domácí produkt eurozóny zvýšil o 1,7 procenta.

Eurozóna loni v hospodářské expanzi překonala i Spojené státy, jejichž ekonomika vzrostla o 2,3 procenta. 

Mezinárodní měnový fond (MMF) v lednu předpověděl, že v letošním roce hospodářský růst v eurozóně zvolní na 2,2 procenta. V příštím roce počítá MMF s dalším zpomalením růstu, a to na dvě procenta.

Evropská centrální banka (ECB) se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nulovou základní úrokovou sazbou a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Od letošního ledna ale snížila měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (přes 761 miliard korun) z předchozích 60 miliard eur.

V celé Evropské unii se loni HDP zvýšil také o 2,5 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí hospodářský růst v EU zpomalil na 2,6 procenta z 2,8 procenta ve třetím kvartálu. Česko je na tom ještě lépe.

Ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlila domácí ekonomika meziroční růst na pět procent ze 4,7 procenta v předchozím čtvrtletí. Přispěla k tomu hlavně domácí poptávka. První odhad růstu české ekonomiky za celý loňský rok zveřejní Český statistický úřad 16. února.

Odhad růstu české ekonomiky v letošním roce zlepšilo ministerstvo financí na konci ledna v nové prognóze na 3,4 procenta.