Ve čtvrtek se opět uzavřou některé obchody. Češi si na to podle obchodníků stále nezvykli

Ve čtvrtek 28. září budou mít velké prodejny podle nového zákona opět zavřeno. Podle obchodních řetězců si Češi na uzavřené obchody stále nezvykli a jsou pak nemile překvapeni.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Část obchodních center zůstane opět otevřená, část zavře. Například pražské OC Palladium bude mít otevřeno, v ostravském OC Futurum bude přístupné jen multikino Cinestar a prodejna Alza.

Omezení se dotkne i 51 poboček prodejen řetězce s elektronikou Expert Elektro. Zákon je podle řetězce stále matoucí pro značnou část veřejnosti. „Naše zákazníky se snažíme o omezení otevírací doby našich prodejen vždy předem informovat. Přesto mají lidé stále často problém s tím, pro jaký sváteční den zákon platí, a kdy ne,“ řekla vedoucí marketingu Zuzana Adámková.

Alza.cz bude mít ve státní svátek 28. září otevřeny své provozovny za účelem výdeje zboží, řešení reklamací a pro prezentaci výrobků smluvních partnerů. „Podle vypracovaného odborného právního posudku otevřením provozoven neporušujeme platné předpisy. V případě neotevření provozoven by zákazníci nemohli vracet výrobky v zákonem stanovené 14denní lhůtě od převzetí zboží, reklamovat produkty, ani odevzdat na provozovnách Alza.cz vysloužilá elektrozařízení k recyklaci,“ uvedla mluvčí Patricie Šedivá.

Internetové obchody s potravinami ve středu registrují velký zájem, jak se lidé snaží předzásobit se. „Z dopoledních čísel je vidět, že zájem zákazníků je dnes opravdu velký, na úrovni silného pátku. Zákazníci taky dělají o 10 až 20 procent větší nákupy, než je ve všední dny běžné. Zájem tak bude dnes větší, než kolik je naše logistická kapacita,“ řekla ČTK Michala Gregorová z Rohlik.cz.

Datart bude mít otevřeno v prodejnách v Praze v Horních Počernicích a na Francouzské ulici, obě prodejny jsou menší než limitních 200 metrů čtverečních. Otevřeno bude mít také v Českých Budějovicích, kde se prodejna nachází v dopravně obchodním centru Mercury, jehož součástí je autobusové nádraží, tudíž se na ni vztahuje výjimka.

 

„Nicméně si myslíme, že o otevírací době by měli rozhodovat zákazníci. O svátku bude naše Datart doprava rozvážet spotřebiče, normálně bude fungovat i naše call centrum a e-shop. Každý zavřený den pro nás znamená ztrátu v řádu desítek milionů korun,“ dodala mluvčí Iva Pavlousková.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích.

Podnikatelské svazy na začátku roku podaly kvůli normě ústavní stížnost, ve které žádají zrušení zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě.