Do Spolany chce Unipetrol investovat tři miliardy korun

Petrochemický holding Unipetrol chce investovat tři miliardy korun do neratovické chemičky Spolana, kterou loni koupil. V rozhovoru pro agenturu Reuters to uvedl finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik. Společnost také podle něj zvažuje zachování provozu nejstarší polyetylenové jednotky v Záluží u Litvínova, kterou měla původně nahradit nově budovaná jednotka za 8,5 miliardy.

Spolana Neratovice
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Unipetrol v roce 2006 Spolanu prodal za zhruba 640 milionů korun polské firmě Anwil, jejímž majitelem je vlastník Unipetrolu, polská společnost PKN Orlen. Loni chemičku koupil zpět za zhruba 27 milionů korun. Nákup Spolany kritizují někteří akcionáři Unipetrolu. Kastelik dnes uvedl, že Spolana bude dalším investičním projektem Unipetrolu, přípravy začnou příští rok.

V roce 2018 by měla být dokončena předchozí několikamiliardová investice holdingu, stavba nové polyetylenové jednotky v areálu v Záluží.

Původně Unipetrol uváděl, že nová jednotka nahradí starší ze dvou stávajících jednotek. Nyní ale Kastelik řekl, že holding zvažuje, že ji udrží v provozu. „Pracujeme na tom, jestli má smysl, udržet tuto jednotku do jisté míry v provozu,“ uvedl.

Zda starší zařízení bude fungovat dál, bude podle Kastelika záviset na zájmu o etylen. I pro produkci nejstarší jednotky má Unipetrol stále zákazníky, dodal.

Za druhé pololetí čekají podobné výsledky jako za první půlrok

Kastelik také uvedl, že ve druhém pololetí očekává podobné hospodářské výsledky, jakých Unipetrol dosáhl v první polovině letošního roku. V prvním pololetí holding zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun z loňských 3,081 miliardy.

Vedení společnosti již dříve oznámilo, že pokud vydrží dobré výsledky i ve druhé polovině roku, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok. To nyní Kastelik potvrdil.