Češi se zadlužují stále víc. Tři čtvrtiny půjček pro domácnosti jdou na bydlení

Dluhy českých domácností vůči bankám v červenci stouply proti červnu téměř o 9,1 miliardy na 1,483 bilionu korun. Proti loňsku byly vyšší o 113,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnila Česká národní banka. Ve srovnání s červnem i loňským červencem se zvýšila také zadluženost firem.

Lidé si nejvíce půjčují na bydlení – takové půjčky tvoří 75 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem. V červenci to bylo 1,108 bilionu korun.

Ve spotřebitelských úvěrech domácnosti dlužily 226 miliard. „Přibližně od poloviny roku 2013 dochází k mírnému trvalému poklesu podílu úvěrů se selháním,“ uvedla ČNB. V červenci činil podíl nesplácených úvěrů domácnostem na celku 2,7 procenta, před čtyřmi lety to bylo 5,1 procenta.

Češi dluží přes dva biliony a zadlužují se čím dál víc (zdroj: ČT24)

„Zadluženost domácností táhnou nahoru stále zejména úvěry na bydlení. Ceny bytů, hlavně ve velkých městech, přitom letí vzhůru. To je způsobeno nedostatkem bytů i příznivou ekonomickou situací,“ komentoval čísla partner v oddělení auditorských služeb PwC ČR Marek Richter. Růst úrokových sazeb ani zpřísnění regulace podle něj tento trend zatím nezvrátily.

„Na jedné straně je to rychle rostoucí ekonomika a na druhou stranu je to otevřenější politika poskytovatelů úvěrů, nejen hypotečních, bank i nebankovních poskytovatelů. Oni si dokázali dobře spočítat, že jak roste ekonomika, roste i schopnost dlužníků splácet a upravili své skóringové metody a lépe tak dokáží předpovídat, zda se někdo dostane do problémů, či ne. A celkově půjčují více peněz,“ hodnotí situaci ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Ze statistiky za loňský rok plyne, že polovina všech vymáhaných dluhů, které vzniknou, je do částky deseti tisíce korun, jedná se tedy o takzvané bagatelní pohledávky.

Celkový počet osob v exekuci ke konci loňského roku vzrostl na 902 tisíc osob, jde tedy o nárůst o 14 procent oproti předchozímu roku. Pokračuje také nárůst osob s více než deseti exekucemi, a to o 21 procent. Nejvíce osob v exekuci pak spadá do věkové kategorie 38 až 47 let.

Loni byl vývoj podle Exekutorské komory takový, že počet nově nařízených exekucí sice klesl o pět procent, nicméně počet vedených případů narostl o deset procent. „Z toho vyplývá, že se dlouhodobě nedaří exekuce ukončovat. Je to dáno i tím, že proti velké části povinných je vedeno několik exekucí najednou,“ konstatovala nedávno mluvčí komory Kateřina Zoubková.

  • Bydlíte mimo místo trvalého bydlište? Kontrolujte poštu i na tomto místě, ať vás zbytečně nic nepřekvapí. To, že si písemnost nevyzvednete, neznamená, že zabráníte jejím následkům. Zákon totiž počítá s tím, že taková zásilka se chová, jakoby vám doručena byla, i když se o ní nedozvíte.
  • Vzali jste si někdy půjčku? Chcete mít jistotu, že nemáte dluhy? Pokud víte, že jste si někdy v minulosti vzali půjčku, kontaktujte toho, kdo vám půjčil, a pokuste se zjistit, že je vše doplaceno. Jezdíte MHD? Obraťte se na Dopravní podnik, aby Vám sdělil, zda neeviduje na vaše jméno nezaplacenou pokutu.
  • Preventivně si na České poště nechte vyhotovit výpis z Centrální evidence exekucí. Zde se však evidují pouze pravomocně zahájené exekuce.
  • Bydlíte v domácnosti s partnerem, který má exekuci? Schovávejte si, pokud je to možné, smlouvy a účtenky od věcí, které patří vám. Kdyby exekutor sepsal tyto věci do soupisu majetku v rámci exekuce partnera, můžete požádat o vyškrtnutí ze soupisu, budete však muset doložit, že jsou věci vaše.
  • Dozvěděli jste se, že je na vás vedená exekuce? Přebírejte poštu, pokuste se získat všechny listiny, které se exekuce týkají a které jste nepřevzali. Komunikujte s úřadem exekutora včas. Předejde se tak nepříjemnostem. Navíc se s exekutorem lze domluvit na podmínkách uhrazení dluhu, které pro vás budou únosnější.
  • Dozvěděli jste se, že k vám přijde exekutor sepsat nebo zabavit majetek? Určitě buďte u toho. Pokud nebudete doma, exekutor může i tak vstoupit do vašeho obydlí. S exekutorem spolupracujte a úkonům exekutora nebraňte. Trvejte na tom, aby všechny vaše připomínky zapsal do protokolu.
  • Vlastníte nemovitost a z výpisu z katastru nemovitostí jste zjistili, že je vedena exekuce? Kde zjistíte víc? Na listu vlastnictví si zjistěte, který exekutor je pověřen vedením exekuce. Exekutora pak kontaktujte, nebo se dostavte na exekutorský úřad a informujte se o stavu řízení. Seznam exekutorů a jejich úřední hodiny naleznete na webovém
    portálu Exekutorské komory ČR, www.ekcr.cz, a to v sekci seznamy.
  • Dlužíte na výživném a partner podal návrh na zahájení exekuce? Na co se mám připravit? Jak exekuci ukončit? V první řadě začněte s exekutorem i partnerem/partnerkou komunikovat. Pokuste se doplatit to, co doposud dlužíte, a následně se pokuste platit pravidelné platby výživného. Pokud jde o výživné na nezletilé dítě, vyhnete se tak i případnému trestnímu stíhání. Zároveň, budete-li pravidelně spolehlivě platit, můžete později požádat o zastavení exekuce a náklady se tak sníží.
  • Co potřebujete k tomu, abyste mohli vymáhat pohledávku prostřednictvím soudního exekutora? Nejprve si vyberete soudního exekutora a u něj podejte návrh. K tomu musíte mít tzv. exekuční titul – nejčastěji to bude například rozsudek, ve kterém soud nařídil vašemu dlužníkovi zaplatit. Návrh podáte u exekutora, ten zajistí, aby byl pověřen soudem, a následně zahájí úkony k vymožení pohledávky.
  • Přišla vám první výzva od exekutora? Co dělat, aby vás to moc nestálo? Pokud vám bylo doručeno vyrozumění o zahájení exekuce spolu s výzvou ke splnění, doporučujeme částku uhradit do 30 dnů, protože vám budou účtovány mnohem nižší náklady exekuce. V každém případě začněte s exekutorem komunikovat. Není na to sice nárok, ale pokud budete spolupracovat, je možné dohodnout se na postupném splácení dlužné částky.
  • Je možné využít služeb online poradny: www.ekcr.cz každé úterý od 9:00–12:00. Je potřeba k tomu: popsat dotaz, uvést jméno, příjmení a kontakt, dále listiny, které máte k dispozici a které se týkají exekuce, na kterou se chcete zeptat. Pokud nestihnete kamennou ani on-line poradnu, můžete napsat na komora@ekcr.cz nebo praha@ekcr.cz.

Dlužníci pak mohou dospět do fáze, že se rozhodnou řešit problémy osobním bankrotem. V žádostech o něj mohou nově od července ale lidi zastupovat jen registrované organizace. Stát se tím snaží vytlačit podvodné oddlužovací agentury.

Šmejkal: Bankovní i nebankovní subjekty půjčují více (zdroj: ČT24)

Podniky věří v růst a půjčují si

U firem mají nejvýznamnější podíl dlouhodobé úvěry. S objemem 563 miliard korun to v červenci bylo 55 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům. Podíl nesplácených firemních úvěrů podle centrální banky pozvolna klesá od konce roku 2010. V červenci takových bylo 4,5 procenta, v prosinci 2010 byl podíl na devíti procentech. 

Nefinanční podniky na konci minulého měsíce dlužily bankám skoro 1,033 bilionu korun, tedy zhruba o 10,2 miliardy více než v červnu. Meziročně se úvěry podniků zvýšily téměř o 50 miliard korun.

„Podniky věří v růst a nebojí se si na investice i půjčit. Stále však jejich úvěrová aktivita není tak velká, jak by si banky ve svých růstových plánech přály,“ uvedl Richter. Důkazem je podle něj i průzkum PwC, podle něhož si letos na svůj růst hodlá půjčit jen třetina českých firem.

Zmíněná červencová novela neřeší jen osobní bankroty, ale míří také proti takzvaným šikanózním insolvenčním návrhům. Jedná se o případy konkurenčního boje, kdy se společnost snaží poškodit jinou firmu tím, že na ni podá insolvenční návrh. Chránit tak má především adresáty šikanózních insolvenčních návrhů.

Už samotné zveřejnění návrhu totiž může danou firmu zlikvidovat bez ohledu na výsledek šetření. Soudce nyní bude mít možnost rozhodnout, že se podaný insolvenční návrh nezveřejní v insolvenčním rejstříku. Následně bude moci zneužívající návrh odmítnout.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.