České hospodářství přidá na tempu, odhadl Brusel. Unie má růst pátým rokem za sebou

Ekonomika Evropské unie letos poroste pátý rok za sebou, tempo růstu zůstane stabilní těsně pod dvěma procenty a růst zaznamenají všechny členské země. Nezaměstnanost bude dál postupně klesat a stav veřejných financí se bude zlepšovat. Uvedla to Evropská komise v dnešní jarní makroekonomické předpovědi. Pro Česko odhadla zrychlení tempa růstu z loňských 2,4 na letošních 2,6 procenta.

Hrubý domácí produkt (HDP) Evropské unie jako celku poroste letos, stejně jako loni, o 1,9 procenta a Komise v příštím roce čeká zopakování tohoto tempa. Znamená to mírné zlepšení odhadů proti zimní prognóze, která předpovídala pro oba roky tempo 1,8 procenta. Ekonomika eurozóny letos mírně zpomalí na 1,7 procenta a napřesrok se vrátí k loňskému tempu 1,8 procenta.

Valdis Dombrovskis

Valdis Dombrovskis

místopředseda Evropské komise

„Růst v EU nabírá na síle a nezaměstnanost dál klesá. Situace se ale v každé členské zemi liší a lepší výkon podávají ekonomiky, které zavedly ambicióznější strukturální reformy.“

Valdis Dombrovskis

místopředseda Evropské komise

Podle komisaře pro ekonomiku a finance Pierra Moscoviciho ale zůstává oživování nerovnoměrné a tato rozdílnost je podle něj klíčový úkol, který musí EU řešit.

Míra nezaměstnanosti by v EU měla letos klesnout na osm procent a napřesrok na 7,7 procenta, což by bylo nejméně od konce roku 2008. V eurozóně se má tento ukazatel do příštího roku snížit na 8,9 procenta, nejníže od počátku roku 2009.

Příspěvek exportu pro Česko se bude snižovat

Pro Česko je komise optimističtější než české ministerstvo financí, které minulý měsíc snížilo odhad letošního růstu na 2,5 procenta z dříve předpokládaných 2,6 procenta. S růstem v rozsahu 2,5 procenta počítá ministerstvo financí také v příštím roce.

K růstu ekonomiky by měl letos mírně přispět také export. Domácí poptávka by měla podporovat hospodářský růst také v příštím roce, zatímco příspěvek exportu by se měl napřesrok snížit směrem k nule, uvedla Evropská komise.

„Ekonomika už naráží na bariéry toho, co je v současné době schopná vyrobit. Je to dáno a viděno zejména trhem práce, kde spousta firem má v současnosti vůbec problém sehnat zaměstnance tak, aby mohli rozšířit výrobu.“

Petr Gapko

hlavní ekonom Moneta Money Bank

Ekonom Moody´s Analytics Martin Janíčko mj. uvedl, že mu je bližší předpověď Evropské komise před prognózou Ministerstva financí vzhledem k tomu, že se české ekonomice daří docela dobře a situace v zahraničí se zlepšuje rychleji, že se čekalo. Dodal také, že dál poroste vliv poptávky českých domácnosti. Navíc jejich spotřebu bude „dopovat“ vliv relativně nízkých úrokových sazeb.

Video Studio ČT24
video

Ekonom Janíčko o vývoji českého hospodářství

Růst české ekonomiky o 2,6 procenta odhaduje pro letošní rok i Česká bankovní asociace. V příštím pak čeká tempo 2,7 procenta.