Dluhopisy eurozóny ztrácí lesk. Zahraniční investoři je poprvé od roku 1999 prodávali

Nízké výnosy a obavy z rozpadu eurozóny zřejmě vedly k tomu, že zahraniční investoři prodávali dluhopisy zemí eurozóny, a to poprvé od zavedení eura v roce 1999. Zároveň i investoři z eurozóny nakupovali více v zahraničí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Evropská centrální banka (ECB).

Investoři ze zemí mimo eurozónu prodali loni dluh v čisté hodnotě 192 miliard eur (5,2 bilionu korun). Byly to převážně dluhopisy států a bank. O více než polovinu snížili také čisté nákupy akcií eurozóny ve srovnání s rokem 2015.

Domácí investoři naopak loni nakoupili čistý dluh za 364 miliard eur v zemích mimo eurozónu. To je jen mírně pod předloňským rekordem.

Brexit nevýhodný pro dluhopisy eurozóny, ne pro britské

Důvod, proč investoři prodávají dluhopisy zemí eurozóny, vidí ECB v nižších výnosech než v zahraničí a v referendu o vystoupení Británie z Evropské unie. Takzvaný brexit patrně mezi investory zvýšil obavy, zda evropský projekt přežije.

Paradoxem však je, že podíl britských dluhopisů na zahraničním dluhu, který investoři z eurozóny koupili ve druhém a třetím čtvrtletí loňského roku, se zvýšil. Británie se tak stala druhou nejoblíbenější destinací po USA, uvedla agentura Reuters.