Po Trumpově vítězství vzrostla spotřebitelská důvěra v USA nejvýš od srpna 2001

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v prosinci vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než 15 let. Vyplývá to z výsledků průzkumu organizace Conference Board. Údaje odrážejí optimismus Američanů po listopadových prezidentských volbách, ve kterých zvítězil republikánský kandidát Donald Trump.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Jeff Gritchen

Index spotřebitelské důvěry v prosinci vystoupil na 113,7 bodu z listopadových 109,4 bodu. Dostal se tak nejvýše od srpna 2001, kdy dosáhl 114 bodů. Lynn Francová, která v Conference Board řídí oddělení ekonomických ukazatelů, řekla, že povolební nárůst optimismu byl nejsilnější u starších Američanů.

„Zvolení Donalda Trumpa dostalo ekonomická očekávání domácností na velmi vysokou úroveň,“ uvedl analytik Stephen Stanley ze společnosti Amherst Pierpont Securities. „Teprve se ukáže, zda Trump bude schopen tato očekávání naplnit,“ dodal.

Analytik upozornil, že samotný nárůst spotřebitelské důvěry je pro ekonomiku příznivý, protože může vést k vyšším spotřebitelským výdajům. Ty v USA zajišťují více než dvě třetiny celkové ekonomické aktivity.

Prudké tempo růstu HDP i nízká nezaměstnanost

Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí dosáhl 3,5 procenta, nejprudšího tempa za dva roky. Míra nezaměstnanosti v USA je v současné době na devítiletém minimu 4,6 procenta.

Příznivé údaje o ekonomice Spojených států a vyhlídky na růst úrokových sazeb v úterý posilovaly americký dolar vůči japonskému jenu. Kolem 17:15 SEČ vykazoval dolar nárůst o zhruba 0,4 procenta na 117,60 jenu. K euru ale dolar zůstává bez výraznějších změn. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si připisoval necelou desetinu procenta na 103,07 bodu. Zůstal tak pod čtrnáctiletým maximem, na které se vyšplhal v průběhu minulého týdne.