Babiš zamíří se změnami v evidenci tržeb rovnou do sněmovny. Vládu obejde

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepředloží návrh na změny v systému elektronické evidence tržeb (EET) v pondělí vládě, ale z pozice poslance rovnou na nadcházejícím jednání sněmovny. Ministrům hodlá pouze zopakovat argumenty, které řekl už minulý týden na koaliční radě.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Tkáčik

Babiš to uvedl v dopise, který zaslal premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a který v neděli zveřejnil. Trvá na tom, že navržené změny jsou užitečné pro podnikatelské prostředí, a odmítl výtky, že jsou neprofesionální či chaotické.

Babišovy návrhy minulý týden vyvolaly roztržku při jednání koaliční rady. Sobotku rozčílilo, že Babiš přichází s vyjmutím e-shopů a malých živnostníků, kteří se přihlásí k daňovému paušálu, na poslední chvíli. Babiš ale uvedl, že evidence tržeb pro restaurace a ubytování bude spuštěna beze změn 1. prosince. Změny, které chce jeho úřad prosadit, by měly platit zřejmě od 1. dubna 2017.

Bez některých živnostníků a bez e-shopů

Babiš chce ve sněmovně už příští týden navrhnout, aby z EET mohli být vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 tisíc korun. Další změna by se týkala webových obchodů, kde by se evidence netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu.

V dopise Sobotkovi vicepremiér napsal, že pokud se k jeho návrhu nepřipojí ostatní koaliční partneři, podá je sám jako poslanec. Vládě ale návrh předkládat nebude.

 

„Věřím, že oceníte, že jsem tento návrh nejprve předložil k diskusi koaliční radě, na rozdíl od jiných návrhů koaličních partnerů, například zákona o střetu zájmů.“

Andrej Babiš (ANO)

z dopisu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD)

Napsal rovněž, že nerozumí požadavku premiéra na předložení informace, zda je systém evidence tržeb správně nastaven a plně funkční. Uvedl, že pilotní provoz EET funguje bez poruch od 1. listopadu.

„Historicky jde o první systém tohoto rozsahu ve státní správě, který podnikatelé mohou vyzkoušet před ostrým spuštěním. Z tohoto pohledu se jeví váš dotaz jako nadbytečný,“ dodal Babiš.